Uzbunjivač iz američke kompanije Fejsbuk optužio je u nedelju tu društvenu mrežu da je više puta davala prednost profitu nad suzbijanjem govora mržnje i dezinformacija i da je u vezi s tim podneto najmanje osam tužbi američkom regulatoru za hartije od vrednosti. Dan kasnije društvene mreže Fejsbuk, Instagram, servisi za poruke Mesindžer i Votsap su pali.
Frensis Hogen, koja je radila kao menadžer proizvoda u timu Fejsbuka, pojavila se u nedelju u televizijskom programu „60 minuta“, otkrivajući svoj identitet kao uzbunjivača koji je pomogao u pokretanju istrage „Volstrit džurnala“ i u saslušanjima u Senatu o šteti koju Instagram nanosi tinejdžerkama, prenela je agencija Rojters. Fejsbuk je na udaru kritika nakon što su interni dokumenti koje je objavio “Volstrit džurnal” pokazali da je ta kompanija svesna da Instagram šteti mentalnom zdravlju mladih korisnika. Hogen će danas svedočiti pred jednim pododborom Senata na ročištu pod nazivom „Zaštita dece na mreži“, na kojem će se govori o uticaju Instagrama na mentalno zdravlje mladih korisnika.
„Bilo je sukoba interesa između onoga što je dobro za javnost i onoga što je dobro za Fejsbuk. I Fejsbuk je uvek iznova birao da optimizuje svoje interese, poput zarađivanja više novca“, izjavila je ona tokom intervjua.
Hogen, koja je ranije radila i u Guglu i u Pinterestu, izjavila je da je Fejsbuk lagao javnost o napretku koji je postigao u suzbijanju govora mržnje i dezinformacija na svojoj platformi.
Izvršni direktor Fejsbuka je izjavio u nedelju da ne veruje da ta mreža doprinosi političkoj polarizaciji koja je postala široko rasprostranjena u Sjedinjenim Državama. Podsetimo, u ponedeljak društvene mreže Fejsbuk, Instagram, servisi za poruke Mesindžer i Votsap nisu bile dostupne kornicima više sati, a na hiljade korisnika prijavilo je probleme sa Guglom, Amazonom, Tik-tokom, Zumom, Tviterom, Snepčetom, Reditom i drugim aplikacijama, dok su bez interneta ostale na desetine hiljada korisnika velikih kompanija kao što su Verajzon, T-mobajl i AT&T. Kompanija Fejsbuk okrivila je „neispravnu promenu konfiguracije“ za skoro šest sati prekida u radu, koji je sprečio 3,5 milijardi korisnika kompanije da pristupe društvenim mreža, a i servisima za razmenu poruka kao što su Instagram, Vocap i Mesindžer.
I dok su druge aplikacije za razmenu poruka i društvene mreže bile nedostupne, aplikacija i javni kanal za dopisivanje Telegram sve vreme radi nesmetano.