Piše: Atanas Stupar
Uvijek je korisno čuti što o dešavanjima u društvu misle intelektualci, književnici, stvaraoci. Iz njihovih perspektiva bolje se osvijetle problemi pod uslovom da se ti pojedinci i njihova udruženja ne nalaze pod uticajem ideologija, dogmi, ekstremizama koje dovode do oštrih podjela i destrukcija društva.
Rezultati popisa stanovništva u Crnoj Gori otvorili su širok prostor za suočavanje sa socijalnim i institucionalnim kontraverzama. Popis je nedvosmisleno potvrdio da su kultura, lektira, nasleđe i jezičke slobode većinskog dijela Crne Gore izbačene i iz Ustava i iz obrazovnih programa. Umjesto da nas ta činjenica zabrine, pozove na dijalog i postizanje konsenzusa u kome bi se Ustav, a prije svega školski obrazovni programi upodobili sa stvarnošću na terenu dobili smo nešto sasvim suprotno. Rezultati popisa stanovništva motivisali su određene krugove na pojačanu ksenofobiju, rigidnu isključivost i prijetnje govornicima većinskog jezika u Crnoj Gori.
Crnogorski PEN centar izdao je saopštenje u kom se kaže – citiram doslovno: „Crnogorski jezik kao takav najvažnije je sredstvo raspoznavanja Crnogoraca ma kako se nacionalno izjašnjavali“ PEN centar ili ne zna ili je zaboravio da “sredstva raspoznavanja” služe razvrstavanjima i diskriminaciji ljudi u autoritarnim sistemima. Podsjetimo PEN-ovce kako su u Crnoj Gori funkcionisala “sredstva raspoznavanja”. Do prije 30 godina crvena, komunistička partijska knjižica služila je kao “sredstvo raspoznavanja” između patriota i izdajnika.
PEN centar poručuje da će ulogu crvenih partijskih knjižica sada preuzeti dva šuškavo-šištava glasa novoproglašenoga crnogorskog jezika. Njihov izgovor će poslužiti kao “sredstvo raspoznavanja” ko je Crnogorac a ko nije Crnogorac. Pored učestalosti izgovora dva glasa u “sredstva raspoznavanja” vjerovatno će se uključiti i odnosi kako prema bojama tako i prema zvuku. Da bi se čovjek dokazao kao pravi Crnogorac moraće očni vid privići na dvije boje – na crvenu i žutu. U tim bojama je državna zastava Crne Gore zbog čega će te dvije boje dobiti prvenstvo nad svim ostalim bojama i služiti kao “sredstvo raspoznavanja”. Od Crnogoraca će se zahtijevati da uho prilagode jednoj jedinoj melodiji- muzičkom taktu Crnogorske himne koja će takođe funkcionisati kao “sredstvo raspoznavanja”.
Prve žrtve “sredstva raspoznavanja” biće antisluhisti. Moraće ići na vježbe kod logopeda kako bi se naučili da izgovaraju šuškavo-šištave Š i Ž a poslije toga na časove horskog pjevanja da doprinesu himničnim muzičkim hepeninzima po raznim prostorima Crne Gore. Bez jakog logopedstva neće biti ni stabilnog crnogorstva. “Sredstvo raspoznavanja” će prodrijeti i obrazovni sistem ovakav kakav je. Vjerovatno će se nastavni program proširiti novim predmetom koji će se zvati “Nikad više 1918-ta”.
Raspored časova za ponedeljak mogli bi očekivati u sledećoj formi. Prvi čas “Crnogorski jezik”. Drugi čas “Matematika”. Treći čas “Divlja ljepota”. Četvrti čas “Nikad više 1918-ta”. Peti čas “Tjelesni odgoj”.
Uz današnje, dvadeseto po redu, jubilarno odlaganje suđenja Vesni Medenici
Na tome se neće zaustaviti identifikacione oznake crnogorstva. Moguće da će pravo upisa u birački spisak steći će osobe koje polože test iz “Sredstava raspoznavanja”. “Sredstva raspoznavanja” uz praktične jezičke vježbe sadržaće nisku datuma i imena koja su oblikovala takozvanu Milenijumsku državnost Crne Gore. Prije stupanja na snagu Zakona o biračkom spisku država će raspisati tender za edukativne radionice u kojima će se izučavati „Sredstva raspoznavanja” na nižem, srednjem i visokom A nivou. Time će se stvoriti jaka kadrovska baza koja će raditi na razvoju baznog crnogorstva i daljem usavršavanju “Sredstava raspoznavanja”. Postoji i jedan uslov da se ova sumorna predviđanja ostvare. Lako ga je pogoditi. Gore navedeno dogodiće se ukoliko vlast osvoje one strukture koje su s vlasti skinute 2020. godine. S obzirom da su kvote najčitanije štivo u Crnoj Gori o njihovim šansama izrazićemo se jezikom kvota. Da se Crna Gora vrati u vrijeme kada su društvom dominirala “sredstva raspoznavanja” šanse su 1 : 148.