Демонстранти на Цетињу нису само протестовали против верског обреда устоличења митрополита, што би било потпуно легитимно, већ су отишли и корак даље, у забрањеном правцу, па су барикадама на прилазима Цетињу онемогућавали да се тај обред уопште спроведе. Неки од њих су и нападали полицију. На тај начин је мирно окупљање прерасло у спречавање права на слободу вероисповести и држава је морала да се умеша, каже за Данас Теа Горјанц Прелевић, извршна директорка невладине организације Акција за људска права из Подгорице.
Коментаришући сукобе који су избили у тој суседној држави, поводом устоличења митрополита црногорско-приморског – Јоаникија, саговорница Данаса напомиње да је ометање верског обреда кривично дело у Црној Гори, као и у Србији, без обзира на то о којој се верској заједници ради и колико има верника. Исто би било, додаје она, и у обрнутом случају, да неко, на пример, покуша да спречи Црногорску православну цркву да устоличи њеног митрополита.
Европски суд за људска права је успоставио стандард, каже Теа Горјанц Прелевић, да право на протест против верске заједнице не значи и право на ометање верског обреда.
Према њеном мишљењу, полиција је била толерантна према демонстрантима утолико што није уклонила њихове барикаде на улазу у Цетиње, иако је то онемогућило знатан број свештеника да присуствује устоличењу.
– С друге стране, има притужби да је полиција против демонстраната неоправдано и претерано употребљавала сузавац, шок бомбе и гумене метке, и то у сваком случају мора да буде истражено. Објављени су и снимци демонстраната како нападају полицију камењем, експлозивним направама и пробијају полицијски кордон, што су све незаконита понашања, на која полиција има право да реагује. Све то тек треба испитати у одговарајућим поступцима – истиче саговорница Данаса.
У односу на разлоге протеста на Цетињу, не подржава било какво ниподаштавање државности Црне Горе и црногорског националног идентитета, за шта, напомиње Теа Горјанц Прелевић, “неки представници и Српске православне цркве и српских власти могу да се оптуже”.
– Међутим, политички ултиматум да верска заједница одступи од верског обреда у месту њеног седишта је екстреман захтев који није законит и не поштује слободу вероисповести. Неформални организатори протеста, међу којима је опозициони ДПС и његов председник Мило Ђукановић, који је и председник државе, сигурно знају да овакав захтев није у складу с Уставом, али је очигледно политичка потреба за радикализацијом националних и верских подела превагнула. Имовинско-правна питања власништва и права коришћења манастира на Цетињу и других цркава треба решавати у оквирима закона, без угрожавања људских права, ако се стварно жели владавина права. У циљу решавања тих питања, потребно је и да власт у Црној Гори што пре покрене дијалог – каже наша саговорница.
Заједничко свим скуповима у вези устоличења, каже извршна директорка невладине организације Акција за људска права, било је то да су на свима кршене здравствене мере и да је то власт толерисала.
– То је застрашујуће, посебно јер је Црна Гора у светском врху по броју заражених и умрлих од короне. Такав приступ релативизује права на здравље и живот и свеукупно владавину права. Такође, поново је било ометања новинара приликом извештавања, зато што се такви случајеви у континуитету не кажњавају адекватно – наглашава Теа Горјанц Прелевић.
Упитана у вези с изјавом патријарха Српске православне цркве, Порфирија, да су у дану устоличења Јоаникија „у видеокругу били неки људи“ који су устоличење митрополита црногорско-приморског „намеравали да спрече снајперском пушком“, саговорница Данаса напомиње да је то информација коју је за сада саопштио само патријарх Порфирије.
Избор : Данас