Председник Србије Александар Вучић обећао је још 2016. године, када је био мандатар за састав нове владе, да ће споменик Зорану Ђинђићу бити откривен 12. марта 2018, на 15. годишњицу његовог убиства, у Студентском парку, а данас, осам година касније, наведену иницијативу као да је прекрио дубоки вео заборава, пише данас портал демостат.рс.
Вучић тада није пропустио прилику да каже како Ђинђићева Демократска странка није нашла за сходно да му подигне споменик до 2012. године, а како је истакао, у Србији су реформатори страдали и због тога што Срби често од емоција и острашћености не виде даље.
Званична одлука о подизању споменика Ђинђићу донета је у јуну 2016. године на седници Скупштине Београда, када је именован и Одбор за подизање споменика, а у марту 2017.
Град је расписао међународни конкурс за идејно решење споменика. На конкурсу је учествовало 40 аутора, а победио је рад “Стрела”, аутора Мрђана Бајића и његовог тима.
”Гледајте у будућност, и тамо ћемо се састати ви и ја”. Како је саопштено, споменик ће се налазити у преуређеном Студентском парку, биће висок 6,2 метра, у облику стреле, чији је правац ка небу, бело-сребрне боје.
Као идеја водиља послужила је мисао Зорана Ђинђића: ”Гледајте у будућност, и тамо ћемо се састати ви и ја”. Такође, било је планирано да споменик прати звучна изолација, како би се чуле Ђинђићеве речи.
Влада Србије је 12. марта 2018. године донела одлуку да Граду Београду пребаци 13.257.000 динара, за подизање споменика убијеном премијеру. У појединим медијима је 2021. године било објављено да је споменик завршен и да се налази код вајара Бајића, а као препрека за постављање навођена је реконструкција простора између Студентског трга и Васине улице.
У пролеће 2022. званично је наведено да би “крајем следеће године требало да се створе услови да се на Студентском тргу постави споменик Ђинђићу”.
Како је тада објаснио главни урбаниста града, потребно је да се најпре заврши реконструкција Васине улице и Студентског парка и да се измести саобраћај, као и да се спроведе археолошко истраживање тог простора. Нажалост, ни сада, две године касније нема наговештаја да ли ће се споменик убијеном премијеру заиста наћи на Студентском тргу, констатује Демостат.
Извор: НИН