Gotovo je izvesno da će najveći građevinski poduhvat u istoriji makedonske države – milijardu i po vredan projekat izgradnje 110 kilometara auto-puta duž koridora 8 i 10D – postati i najkontroverznija investicija koja se u javnosti već uveliko povezuje s velikom korupcijom
Početkom ovog meseca (4. april 2023.) makedonska vlast je na prvoj rampi za naplatu putarine od Tetova prema Gostivaru i zvanično promovisala ulaganje vredno više od milijardu i po evra, fantastičnu sumu novca za jednu prezaduženu zemlju. Američko-turski konzorcijum „Behtel i Enka“ izabran je za izgradnju četiri auto-puta duž koridora 8 i Koridora 10-D – bez tendera i putem direktnog sporazuma s vlastima.
Zanimljivo je da je ova enormna investicija svečano predstavljena ispred velikog bilborda sa iscrtanim deonicama koje će se graditi, a čemu je prisustvovala i američka ambasadorka Anđela Ageler, samo par dana nakon što su se istim povodom oglasila državna tela za suzbijanje korupcije. Naime, Osnovno javno tužilaštva za gonjenje organizovanog kriminala i korupcije (OJT GOKK) i Državna komisija za sprečavanje korupcije (DKSK) saopštili su da povodom medijskih informacija otvaraju predmet u kome će pod „lupu“ staviti izbor firme za nadžor nad izgradnjom auto-puteva.
Najmutniji događaj
Istovremeno je u anketi organizacije Transparensi internešenel – Makedonija za „najmutniji događaj u martu 2023. godine“ proglašen izbor konzorcijuma „IRD inženjering“ za nadžor nad izgradnjom auto-puteva koje će graditi „Behtel i Enka“. Ovo „priznanje“ pomenuta italijanska kompanija dobila je zbog angažovanja partnerskih firmi sa „istorijom neetičkog i neodgovornog ponašanja u svom radu“. „Više medija, političkih partija, Državna komisija za sprečavanje korupcije, Državno tužilaštvo, kao i nevladin sektor i stručnjaci izrazili su ozbiljne sumnje u korupciju prilikom izbora nadžora nad izvođenjem građevinskih radova konzorcijuma ‘Behtel i Enka’ na koridorima 8 i 10-D, kao i na celokupan proces gde je timom za pripremu projekta rukovodio Artan Grubi, prvi vicepremijer i ministar u makedonskoj vladi. Njegovo imenovanje za koordinatora za realizaciju ovog grandioznog projekta, samo potvrđuje sumnje o korumpiranosti vlasti u celini i pripremi za pljačku ogromnih razmera.
Pozivamo premijera Dimitra Kovačevskog da preispita i povuče odluku o imenovanju Artana Grubija za koordinatora projekta. Državne institucije treba da istraže ovaj projekat i koruptivne elemente u vezi sa njim i da pokrenu krivični proces protiv umešanih u kriminal“, izjavio je Pavle Trajanov, bivši ministar policije i sada lider Demokratskog saveza, stranke koje je nedavno napustila vladajuću koaliciju i prešla u opoziciju.
Od potpisivanja memoranduma o saradnji sa američko-turskim konzorcijumom pre dve godine (31. mart 2021.) ceo postupak oko ove megainvesticije pokriven je velom tajne. Prvo su reagovale građanske organizacije koje prate stanje sa korupcijom. Zanimljivo je to što se samo dva meseca posle potpisivanja pomenutog memoranduma u Sobranju našao Zakon za izgradnju deonice izuzetno modernog auto-puta od Tetova do Kafasana, kojom se S. Makedonija povezuje sa Albanijom, i deonice od Prilepa do Bitolja (Koridor 10-D). Još tada je predsednica makedonske Antikorupcijske komisije Biljana Ivanovska apelovala na poslanike da se zakon ne prihvati jer je koruptivno visokorizičan.
Međutim, po skraćenom postupku usred leta 2021. zakon je usvojen, doduše bez glasova najveće opozicione stranke VMRO-DPMNE. Antikorupcijska komisija i nevladine organizacije su se obratile predsedniku Stevu Pendarovskom sa zahtevom da ne potpisuje zakon, ali ni to nije urodilo plodom.
S. Makedonija već ima loše iskustvo sa izgradnjom auto-puteva po specijalnim zakonima, kao što je to bilo sa deonicama od Kičeva do Ohrida i od Miladinovca do Štipa. Bivša vlast koju je tada predvodila VMRO-DPMNE zaključila je direktan ugovor sa kineskom kompanijom „Sinohidro“, zaobilazeći procedure za javne nabavke. Taj slučaj poznat pod nazivom „Trajektorija“ postao je jedan od najvećih predmeta Specijalnog javnog tužilaštva i još nije okončan. Deset godina nakon potpisivanja sporazuma put Kičevo-Ohrid još nije izgrađen, a u ušima građana još odžvanja dogovaranje procenata sa kinezima obeladonjeno u transkriptima prisluškivanih razgovora.
Za kilometar puta 12 miliona evra
Projekat koji će realizovati američko-turski konzorcijum „Behtel-Enka“ koštaće 1,3 milijarde evra, što ne uključuje nekoliko stotina miliona evra za eksproprijaciju zemljišta. Lako je izračunati da će nove deonice auto-puteva koštati 12 miliona evra po kilometru, jer je ceo Koridor 8 zajedno sa 10-D ukupno dug 110 kilometara. Kako je zvanično rečeno, izgradnja će trajati nešto više od četiri i po godine, tako da je rok za završetak radova 31. decembar 2027. godine. Mnogi sumnjaju da će se rokovi ispoštovati jer, na primer, već tri godine traje izgradnja deonice duge samo dva kilometra auto-puta prema Kosovu.
„Direktan efekat izgradnje Koridora 8 i 10-D na nominalni bruto domaći proizvod države procenjuje se na dodatnih 2% godišnje, tokom realizacije projekta. Investicije po osnovu ovih projekata na godišnjem nivou, u periodu od 2023. do 2027. godine, kreću se od 240 do 320 miliona evra godišnje.
Oko 50 odsto građevinskih radova na ovim putevima izvodiće domaća preduzeća, koja bi po ovom osnovu trebalo da zarade oko 700 miliona evra. Takođe, stanovništvo će imati finansijske koristi od eksproprijacije zemljišta, koja je procenjena na oko 210 miliona evra“, izjavio je Fatmir Besimi, makedonski ministar finansija.
Umešanost vicepremijera
Sa druge strane, u javnost stižu upozorenja da se u novinarskim istraživanjima o poslovanje konzorcijuma „Behtel i Enka“ u zadnjih desetak godina na Balkanu (Rumunija, Hrvatska, Albanija, Kosovo) i kada se uporedi razvoj makedonskog dela projekta za koridore 8 i 10-D u vezi sa ovim američko-turskim graditeljskim konglomeratom, mogu se kao zajedničke teme naći – skandali, sumnje u korupciju, direktni ugovori, aneksi koji su samo povećavali vrednost projekta, direktna umešanost visokih državnih funkcionera, poreske olakšice… U S. Makedoniji gradnja još nije počela, a već postoje ozbiljne sumnje o korupciji, čak i u delu nadžora nad gradnjom, kao i direktna umešanost visokih funkcionera, poput vicepremijera Artana Grubija.
Javnost je inače bila veoma začuđena što je Vlada za koordinatora za sprovođenje građevinskih aktivnosti na Koridoru-8 postavila svog prvog vicepremijera i ministra za politički sistem!? Povodom ovakvog „unapređenja“ Grubija, VMRO – partija bivšeg makedonskog premijera Ljupča Georgievskog – podnela je inicijativu za ukidanje Ministarstva za transport i veze i Javnog preduzeća za državne puteve!?
Slađana Taseva iz Transparensi Internešenala ne može da shvati zašto su sve pare otišle kod Grubija, zašto on kontroliše sve u državi i ko mu je dao to pravo – Vlada, premijer? Uz to ona pita: koji deo odgovornosti će poneti premijer? Zbog Artana Grubija, koji je najpoverljiviji čovek Alija Ahmetija, lidera DUI, najveće stranke Albanaca u S. Makedoniji, došlo je do žestokih unutarpartijskih sukoba u toj vladajućoj partiji. Iz tih sukoba je proistekla frakcija „Vatrena grupa“, koja se zalaže za Grubijevo smenjivanje. U javnosti se duže vreme pojavljuju i afere povezane sa velikim povećanjem privatne imovine Artana Grubija i imovine članova njegove uže porodice.
Početkom ovog aprila potpisan je Ugovor za konsultantske usluge i nadžor nad izgradnjom auto-puteva sa italijanskom kompanijom „IRD Inženjering“ težak 22 miliona evra. Danima novinari i opoziciona VMRO-DPMNE javno iznose brojne činjenice koje sugerišu na mutne poslove – od izbora podizvođačkih partnerskih firmi koje će vršiti nadžor, preko sumnje u nameštanje tendera, pa sve do predviđenih vrtoglavih mesečnih i jednokratnih naknada.
Na primer, u sastavu konzorcijuma koji predvodi „IRD inženjering“ je i firma u kojoj vlasnički udeo ima makedonski državljanin Branislav Dimitrijević. On je pod istragom jermenskog tužilaštva zbog umešanosti u korupcionaški skandal u vezi sa izgradnjom puteva, a iz te zemlje je pobegao uz pomoć makedonskih diplomata. Takođe je sumnjivo što najveći deo novca ide makedonskoj kompaniji „Elektra solušns“ koja, kako tvrde iz opozicije, nema iskustva u vršenju nadžora. Štaviše, firma je dobila odgovarajuću licencu u periodu trajanja roka za podnošenje ponuda na tenderu!? Doduše, tačno je da ta firma postoji već 21 godinu, ali i da je u pretežnom delu svog postojanja poslovala kao kompanija za proizvodnju donjeg veša!?
Zakonska mašina
I pored svega, ugovor sa američko-turskim konzorcijumom zaključen je 8. marta ove godine. Makedonski premijer Dimitar Kovačevski je više puta ponovio da je postupak oko izbora izvršen prema svim zakonskim propisima i pozvao nadležne organe da ispitaju sve sumnje koji se iznose u javnosti. „Behtel i Enka“ nisu još upalile mašine za izgradnju auto-puteva, ali „zakonske mašine“ su počeli sa radom da bi se raščistili uslovi za realizaciju megainvesticije. Narednih dana makedonski parlament treba da usvoji čak osam zakona, i to po hitnom postupku. Ubrzanu proceduru je tražila je vladajuća većina čije je obrazloženje da nije reč o složenim zakonima i da zato treba da se donesu po skraćenom postupku. Reč je o zakonima o eksproprijaciji, o poljoprivrednom zemljištu, o urbanističkom planiranju, o mineralnim sirovinama, o radnim odnosima, o šumama, o građevinarstvu. Zanimljivo je da je Vlada povukla predlog za izmene Zakona o zaštiti kulturnog nasleđa, koje bi trebalo da omoguće da se svi arheološki objekti pronađeni tokom izgradnje auto-puteva predaju nadžornom inženjeru!?
Tim povodom su veoma oštro reagovali predstavnici Makedonskog arheološkog društva protestujući ispred zgrade Sobranja i pozivajući poslanike da odbace takav predlog zakona. Očekuje se da Vlada već koliko „sutra“ predloži novu verziju izmena zakona o kulturnom nasleđu.
Izmenama zakonskih normi konzorcijumu „Behtel i Enka“ omogućen je uvoz bez carina, promet bez PDV, gorivo bez akciza, koncesije za eksploatacije minerala samo sa vladinom odlukom i bez javnog postupka, brza eksproprijacija, neograničeni prekovremeni rad radnika… Premijer Dimitar Kovačevski indirektno je priznao da je izmenama zakona napravljen veliki ustupak izvođaču radova: „Reč je o izmenama zakona da bi projekat mogao da bude završen za 5 godina, koliki je rok koji je izvođač preuzeo“.
Opoziciona VMRO-DPMNE zatražila je od vlade da povuče izmene zakona koje su predložene zbog izgradnje koridora 8 i 10-d i da se, uz konsultacije sa stručnjacima i nevladinim organizacijama, o svim tim pitanjima otvori javna rasprava. U znak revolta, opozicioni poslanici su u utorak pre podne napustili plenarnu sednicu i najavili da će podneti suštinske amandmane na izmene zakona. I predsednica Predstavničkog doma, poslanica Maja Moračanin zatražila je da vlada povuče zakone i najavila da će ukoliko se o njima ipak bude glasalo ona biti protiv.
Stranka „Levica“ ocenila je da se promenama zakonodavstva omogućuje i investitoru i strateškom partneru da dodatno profitiraju na štetu države i makedonskih građana. Oštro je reagovao i Savez sindikata Makedonije ukazujući da „Vlada nastavlja sa namerom da do kraja ponizi makedonske radnike, oduzme im dostojanstvo i učini ih robovima u sopstvenoj zemlji na račun i za interes stranih kompanija i korporacija.
Savo Pejčinovski
Izvor: Novi Magazin