Црногорски студенти Руског универзитета пријатељства народа Патриса Лумумбе, као и магистри других московских универзитета, заједно са колегама и пријатељима из Русије и Србије прије неколико дана посјетили су град на Неви-Санкт Петербург.
Одали су почаст црногорском владици Василију Петровићу који је једини из владарске лозе Петровића сахрањен ван Црне Горе. Црногорски владика почива у Петроградској каменој цркви-Благовештенској усипаљници.
Представник црногорских студената РУДН у Москви Мирко Калуђеровић за Портал РТНК је навео да је то по други пут да с циљем одавања поште владици Василију посјећују Санкт Петербург.
“10. марта, другу годину заредом, сабрат Александро-Невског Манастира, отац Дмитри (Самојлов), који је много пута посјећивао Црну Гору и који гаји велику симпатију према нашем народу, одслужио је панихиду (парастос) на гробу владике Василија Петровића. На богослужењу у Благовештенској цркви молили су се учесници форума заједно са парохијанима храма Александра Невскога”, навео је Калуђеровић.
Дан касније, односно 11.марта, одржан је II Међународни друштвено-научни форум „Балкански Дијалог 2024: Црна Гора – Русија“ у сарадњи са Академијом Достојевског.
“Форум је усмјерен на јачање пријатељства братских православних словенских народа, развој руско-црногорске сарадње у оквиру народне дипломатије, консолидацију младих Балкана и Русије, као и проширење контаката научних заједница Москве и Санкт Петербурга. На форуму су били представљени излагања и реферати професора и студената Академије Ф.М. Достојевског, Руског универзитета пријатељства народа Патриса Лумумбе, Дипломатске академије Министарства спољних послова Русије и руског пјесника, историчара књижевности и преводиоца Његоша О.Б. Мраморнова. Форум ће помоћи учесницима и широј јавности да се ближе упознају са културом балканских држава и историјом дипломатских односа Русије и Црне Горе”,истакао је Калуђеровић.
Духовни и свјетовни владар Црне Горе Василије Петровић упокојио се 1766.године.
“Наше сјећање јесте та морална веза, која нас веже са митрополитом Василијем, и од спознаје ове истине родила се идеја о одржавању панихиде и друштено-научног форума у његову част. Он је био истакнути државник, који је крчио пут слободарској и часној Црној Гори. Његово име и данас символише пријатељство руског и црногорског народа. И то што је он био сахрањен међу најистакнутијим руским државним, културним и друштвеним званичницима јесте признање односа између Црне Горе и Русије, као и призвање нама и будућим генерација да ове односе чувамо, развијамо и подржавамо”,сматра Калуђеровић.
Извор: РТНК