Piše: Robert Inlakeh
Zvaničnici u Vašingtonu su pohvalili izraelsku vojnu operaciju koja je oslobodila četiri izraelska zatvorenika iz Pojasa Gaze, ali su se uzdržali od komentara o oko 274 Palestinca koji su ubijeni tokom akcije, koja je uključivala saradnju sa SAD.
Dok su Izraelci slavili soašavanje zatvorenika iz Nuseirata u Gazi, palestinske izbjeglice u tom području su sakupljale ostatke svojih najmilijih. Očevidac je opisao da je video „raskomadana tijela muškaraca, žena i djece razbacana po pijaci i džamiji,“ dok je jedan zdravstveni radnik uporedio scenu sa „horor filmom.“
Naslov u Vašington Postu je glasio: „Za Izrael, retki dan radosti usred krvoprolića jer su 4 taoca spasena živa,“ odnoseći se na događaj koji je rezultirao smrću 274 Palestinca i ranjavanjem još stotina njih. U međuvremenu, savjetnik za nacionalnu bezbednost SAD Džejk Salivan operaciju pohvaljuje kao „smjelu,“ a predsjednik Džo Bajden izražava radost zbog spašavanja bez osvrtanja na jedan od najvećih masakra civila u Gazi od oktobra.
Tokom izraelske vojne operacije, koja je uspešno izvukla četiri zatvorenika, prijavljeno je da su tri druga ubijena, uključujući jednog američkog državljanina, prema izjavi Hamasa. Ubrzo nakon toga, pojavile su se informacije da su SAD odigrale značajnu ulogu u operaciji, koja je predstavljena kao veliki uspjeh.
How was the killing of nearly 300 Palestinians justified in the name of extracting four Israeli captives?
We breakdown the Israeli forces attack on Nuseirat reugee camp https://t.co/xBcATTfHx6 pic.twitter.com/WTAdVajVDv
— Al Jazeera English (@AJEnglish) June 11, 2024
Članak u Njujork Tajmsu izvještava da je „tim američkih zvaničnika za spašavanje talaca stacioniranih u Izraelu pomogao izraelskim vojnim naporima da spasu četiri zatvorenika pružajući obavještajne i druge logističke podrške.“
Drugi izvještaj iz Axiosa citira neimenovanog američkog zvaničnika koji tvrdi da je „američka jedinica za taoce u Izraelu podržala napore za spašavanje četvero talaca,“ ali nije pružio detalje o podršci koja je pružena.
Da stvar za Amerikance bude još komplikovanija, na videu koji su navodno snimili izraelski vojnici koji je naširoko dijeljen na društvenim mrežama, vidi se helikopter koji polijeće pored privremenog pristaništa izgrađenog u SAD kako bi olakšalo dopremanje prijeko potrebne pomoći u Gazi. Helikopter je korišćen u izraelskoj vojnoj operaciji za prevoz četiri oslobođena zatvorenika.
The Israeli captives were evacuated from Gaza using the US 'humanitarian' pier. pic.twitter.com/tkY7X1dfDh
— The Palestine Chronicle (@PalestineChron) June 8, 2024
Američka centralna komanda (CENTKOM) je brzo izdaala saopštenje s tim u vezi, tvrdeći:
„Objekat za humanitarno pristanište, uključujući njegovu opremu, osoblje i sredstva, nije korišćen u operaciji spašavanja talaca danas u Gazi. Područje južno od objekta korišćeno je od strane Izraelaca za bezbjedno vraćanje talaca u Izrael. Svaka takva tvrdnja suprotna tome je lažna.“
Međutim, suprotno duhu izjave CENTKOM-a, video helikoptera koji je korišćen za evakuaciju izraelskih zatvorenika jasno pokazuje da se nalazio pored pristaništa. Vozila korišćena za prevoz četiri oslobođena zatvorenika vjerovatno su koristila obližnji nasip povezan sa pristaništem.
Nakon daljeg poricanja američke vlade da su njene snage bile direktno uključene, Pentagon je izdao saopštenje opisujući područje koje je koristio helikopter kao „blizu“ pristaništa. Ovo je u suprotnosti sa izveštajima Njujork Tajmsa, Axiosa i CBS-a, koji su citirali američke zvaničnike koji tvrde da su američke i britanske obavještajne informacije korišćene od strane Izraela za sprovođenje vojne operacije.
Ahmed Abu Artema: Masakr u Nuseiratu pokazuje kako Izrael i Zapad obescjenjuju palestinske živote
Dodatni izvještaji su ukazivali da su dronovi kojima upravljaju SAD korišćeni za nadzor kako bi podržali operaciju. Iako nema optužbi da su američke snage bile na terenu ili učestvovale u oružanoj akciji, jasno je da su bile uključene na druge načine.
Uprkos insistiranju Vašingtona na nevinosti, UN Svjetski program za hranu (WFP) je ostao nepoverljiv da blizina izraelskog vazduhoplova nije implicirala upotrebu pristaništa u svrhu vojne operacije. Izvršna direktorka WFP-a Sindi Mekejn najavila je da je organizacija „pauzirala“ svoju planiranu distribuciju pomoći sa pristaništa zbog bezbjednosnih razloga za svoje osoblje. Ova odluka je donijeta nakon što su dva njena objekta napadnuta tokom masakra u Nuseiratu.
Privremeno pristanište izgrađeno od strane SAD je prvobitno bilo procjenjeno da će koštati američke poreske obveznike 320 miliona dolara. Doprinosi iz Ujedinjenog Kraljevstva i niže cijene za izvođače navodno su smanjili taj iznos na 230 miliona dolara. Međutim, pristanište je pretrpjelo štetu nakon što američke snage nisu uzele u obzir morske uslove, dodajući još 22 miliona dolara štete na račun.
SAD su tek 7. juna uspjele da ponovo povežu plutajuće pristanište sa Gazom, manje od dan prije izraelske vojne operacije. Ovo je izazvalo spekulacije o pravoj namjeni pristaništa, jer je upotrebljivo samo u uslovima sa talasima manjim od 1,25 metara i isporučilo je minimalnu pomoć za tako skup projekat.
Robert Inlakeh je politički analitičar, novinar i režiser dokumenarnih filmova trenutno nastanjen u Londonu, Ujedinjeno Kraljevstvo. Izvještavao je iz i živeo u okupiranim palestinskim teritorijama i vodi emisiju ‘Palestine Files’. Reditelj je filma ‘Steal of the Century: Trump’s Palestine-Israel Catastrophe’. Pratite ga na Tviteru @falasteen47
Izvor: MintPress News
Prevod: Žurnal