
Колико је година потребно Црној Гори да отвори очи. Ово што јој се сада дешава најављено је прије 7 година не само као упозорење већ и као позив за отрежњење. Тај позив вреди поновити да га чују инфамичне личности ДПСа од.Ђукановића до оних његових слугу који се усуђују појавити на јавној сцени као што то ових дана раде Живковић Паповић, Ераковић, Богдановић и остали.
Фанови великог вође и Црне Горе у ланцима, иако су изборни губитници још увијек су оспособљени и подржанИ да роваре оо Црној Вори надајући се неком новом политичком животу кроз владу која би их прихватила. Има ли такве владе?
Освијешчена Црна Гора снебљиво гледа и слуша ДПСовце чудећи се што су све спремни урадити да врате на власт до ногу потученог им Шефа.
О Црна Горо мученице како ћеш разумјети дубину њиховог полтронства, страха, дупељупства, лоповлука неморала бандитизма безобразлука с којим ти се сада обраћају, моле, завијају..не знајући да су поодавно презрени. Година њиховог презрења 2017. година а могла је с пуно оправданих разлога стићи и раније. Подсјетимо се 2017. године, године презрења ДПС-с…
Преносимо текст из ДАН-а
Шта се дешава с нашим законима, шта се дешава с прекршиоцима закона, шта се дешава с казнама? У правној држави и сређеном друштву законе, злочине и казне повезују елементи кривичног дјела. У црногорској свакодневици законе, злочине и казне повезује однос према владајућем ДПС-у и моделима по којима та партија фабрикује своје „побједе“ на изборима. У Црној Гори владајућа партија одлучује када ће се закони примијенити и ко смије доћи под њихов удар. Партија одлучује које се пресуде могу донијети и извршити, кога ће казне мимоићи, а кога сустићи као „изборног губитника“ или, како воле да кажу, као „опозицију сопственој држави“. У рукама владајуће партије налазе се и законодавство, и судство, и режим санкција. Овако организовано дјеловање било које групе представљало би срамоту за свако цивилизовано друштво, али не и за црногорско. На срећу, одскора су ствари почеле да се мијењају на боље.
Прије него што опишемо оно што наговјештава промјене, подсјетимо се да су некадашња друштва на географском простору данашње Црне Горе прекршиоце закона кажњавала јавним осрамоћењем.
По нашим старим приморским градовима некада су се налазили стубови и клупе срама. Постојале су и кладе у којима су се везивали прекршиоци закона, јавног реда и морала. О врату су им висиле табле на којима бијаху побројана и описана њихова недјела. Ако се цивилизација с правом одрекла средњевјековних тјелесних казни, ми као друштво нијесмо се смјели одрећи поимања злочина и казне. Још мање смо смјели дозволити да се пред нашим очима, изван сваке логике, очигледна криминална и срамотна дјела представљају као нужност партијско-политичких и транзиционих збивања.
За утјеху ипак можемо констатовати да се ових мјесеци у Црној Гори обнавља једна давно заборављена средњевјековна казна. Партија која Црном Гором влада седам деценија, под неколико различитих имена, напокон добија ту давно заслужену древну казну. Добија казну инфамије. ДПС доживљава јавно презрење. Ниједна озбиљна и демократска снага у Црној Гори неће са њом да сарађује. ДПС постаје презрена и изолована политичка структура. У парламенту разговара сама са собом. У Влади гласа о самом себи. У медијима се обраћа себи самом у име себе саме. Пред домаћом јавношћу глумата бригу за народ и економску будућност државе коју и даље немилосрдно пљачка и задужује. Пред међународном заједницом симулира заинтересованост за функционисање правне државе, деполитизацију институција и грађанско помирење док у стварности ради све супротно томе.
Упркос демагошким играријама и политички перфидним порукама, владајућа партија ипак не може прикрити чињеницу да је презрена од народа, интелектуалне и демократске јавности Црне Горе. То је њена највећа казна. Иако долази са закашњењем од четврт вијека, казна презрења установљена још у старим цивилизацијама изузетно је важна за будућност црногорског друштва. Наравно, уколико као казна и опстане. По чему закључујем да ће казна бојкота и презрења ДПС-а опстати? По статистици!
Расположење јавности према личностима, догађајима, ђелима пропитује се статистиком. Недавне анкете о подршци политичким партијама саопштавају нам да се клацкалица заљуљала. На једној страни је подвижност и страх од владајуће партије, на другој жудња за слободом и промјенама. Страх слаби. Воља за слободом се појачава. Са освајањем слободе јача и свијест о стварности. А црногорска стварност доноси револт и презрење према властодршцима и њиховој партији која је поодавно изашла на зао глас. Презрење према ДПС-у се све више исказује. На сцену ступа инфамија у пуном значењу ријечи. Свједоци смо да партија изграђена на подаништву и идолопоклонству послије седам деценија убрзано губи подршку јавности. ДПС као заклета наследница тоталитарног духа и режима доживљава оно што су њене партијске сроднице у Европи доживјеле прије четврт вијека падом Берлинског зида. Као последња у низу таквих партија, ДПС је коначно дошла на ред да је презре сопствени народ.

Када би уз некадашњу клупу или стуб срама постајала и табла о кажњенику и његовим (не)дјелима онда би на њој писало нешто у стилу– ДПС се кажњава зато што је државу Црну Гору претворио у своју понизну и дроњаву слушкињу. ДПС се кажњава због атмосфере криминала, преступа, обмана, корупције које су се његовом заслугом рашириле и постале доминантна појава у свим слојевима нашег друштва.
ДПС се кажњава презрењем због осионости својих политичко-партијских моћника који заједно са својим камарилама деценијама већ стоје изнад закона и државе. Кажњава се због уцјена и подмићивања. Кажњава се због крађе и фалсификовања избора и народне воље. Кажњава се због непотизма и бруталне пљачке државне имовине. Кажњава се презрењем зато што деценијама ради на компромитацији закона, на исмијавању правног наслеђа и морала, на игнорисању традиционалног васпитања и начина живота. ДПС се кажњава зато што се огријешио о правила части, обичаја и историјског бића свог народа, као и због још много других непочинстава које на овој маленој табли није могуће набројити. Тако би разлог кажњавања био саопштен у духу средњег вијека. А данас? На конкретно питање како у актуелном тренутку функционише држава Црна Гора са ДПС- ом на челу са разних страна стигли би разни одговори. Ја бирам два. Први одговор гласи: “У добро вођеној држави свако јури на скупштину; под лошом владавином, нико не држи да направи ни један једини корак да тамо стигне; јер никога не занима шта се тамо догађа, јер се предвиђа да општа воља на њој неће превладати”
А други:
“Највише закона има у најпокваренијој држави.” Први је изрекао прије два и по вијека француски писац и филозоф Жан Жак Русо, а други на самом почетку нове ере римски историчар и сенатор Публије Корнелије Тацит. Надајмо се да ове цитате који веома сликовито представљају актуелну Црну Гору, иако потичу од иностраног фактора (једног Француза из доба просвјетитељства и једног Римљанина из античког доба) наше државно тужилаштво неће искористити у процесу који води против црногорске опозиције, апропо такозваног “државног удара” и бојкота који опозиција спроводи према црногорској скупштини због околности под којима се тај удар догодио.
Свим црногорским институцијама у свим гранама власти треба да буде јасно да ће у овој 2017. години црногорски грађани наставити да се на безбједан начин – презрењем и бојкотом, дистанцирају од ДПС-а и од незајежљивих апетита и манипулација његових моћника. Само дистанцирањем од ДПС-а друштво ће стицати услове за повратак повјерења у своје институције и декриминализацију државе. Само јавним бојкотом ДПС-а афирмисаће се суштина правне државе, грађанског духа, културе и слободе и што је најважније зауставиће се пођеле као кључни механизам досадашњег владања ове штеточинске партије. А то је велики успјех, много већи од свих поглавља која су досад отворена и која ће се још отворити на путу ка чланству Црне Горе у Европској унији.
Ранко Рајковић