Tehnička vlada koja raspolaže većinom u parlamentu je sama po sebi besmislena zamisao. Ako za vladu glasa minimum 41 poslanik u crnogorskom parlamentu to je čini vladom u punom obimu, sa punoćom ovlašćenja, čak i ako bi ona po dogovoru bila oročena na neki period.

Mantra o pokradenim izborima sreće se svuda na Balkanu gde demokratske institucije uzurpiraju populistički režimi. Međutim, masovne krađe izbora su uglavnom urbane legende, izbornim procesom se zapravo manipuliše putem administrativnog resursa – politička partija koja uzurpira državu, potkupljuje ili ucenama primorava građane čija egzistencija od njih zavisi kako bi za sebe pridobila glasove.
Što brže budu organizovani novi izbori u Crnoj Gori, što se pre završi šarada umirućeg labuda, pre će DPS ostvariti gori rezultat i pre će u novom parlamentu pobedničke partije, sa punim legitimitetom, moći da pokrenu pregovore o stvaranju nove demokratske vlade.
Svako odugovlačenje samo ide na ruku DPS-u jer demonstrira halapljivost za dobijenim mestima u javnim preduzećima, koja se poništavaju novim izborima, demonstrira nezainteresovanost za građane, koji su svedoci interesdžijskog ponašanja predstavnika političkih partija i, naposletku, demonstrira nebrigu za samu državu, čije institucije ne mogu da funkcionišu bez legitimne vlade.
DPS je već doživeo niz poraza na lokalnom nivou, sve po istim biračkim spiskovima i po istim izbornim zakonima. Nikakve krađe nije bilo, niti je DPS mogao da zadrži vlast kada je jednom pokazao svoju slabost. Glavni razlog zašto je DPS podržao prethodnu vladu bio je upravo neustavno odlaganje lokalnih izbora u Podgorici, jer to je pretposlednji ekser u kovčeg političke sudbine DPS-a (poslednji će biti poraz Đukanovića na predsedničkim izborima).
Dobivši potrebno odlaganje, DPS je ponovo vratio politiku na identitetska pitanja, glumeći tragediju oko Temeljnog ugovora. Zanimljivo je da su se i aktivisti partija sa suprotne strane političkog spektra takođe uhvatili za Temeljni ugovor, šireći neopravdane strahove da će TU biti poništen ukoliko manjinska vlada bude oborena (što je apsurd jer za to nema skupštinske većine).
Najefikasniji udarac po DPS-u mogu biti samo izbori, koji bi bili održani bez odlaganja, sve ostalo predstavlja ispunjenje taktike DPS-a da minimalizuje političku štetu koju s pravom snosi zbog prisvajanja države i njenih institucija.
Aleksandar Đokić