Песник, есејиста, путописац, филозоф Kенет Вајт преминуо је у 87. години, саопштили су његови пријатељи из издавачке куће Геопоетика

Творац је појма “геопоетика”, професор на париској Сорбони, добитник највећих француских награда. Студирао је француски, немачки и филозофију на универзитетима у Глазгову, Минхену и у Паризу, где је и докторирао.
Kруна његовог бављења геопоетиком била је оснивање Међународног института за геопоетику у Требордену (Француска) 1989. године. Ово духовно удружење окупљало је познате светске ауторе из разнородних дисциплина: публицисте, географе, археологе, писце, социологе, сликаре, биологе и филозофе који су своје радове на тему геопоетике објављивали у годишњаку “Свеске геопоетике”. Уз то су се организовали семинари, колоквијуми и изложбе.
Геопоетика није школа ни песнички манифест, већ ново културно поље, нови вид доживљавања света, човека и уметничког стварања. Она изналази у књижевности заборављену моћ читања света, даје примарни значај односу човека-ствараоца и планете земље на којој живи, осветљава спој географије, простора у космичком значењу те речи и поетике као универзалне свести у тој космичности.
Београдска Геопоетика повезана је са Међународним институтом за геопоетику само у схватањусавремене културе и у том смислу је потпуно самостална. Kњига “Номадски дух” Kенета Вајта, један је од првих наслова објављених у Геопоетици, 1994. године, одмах након оснивања.
Издавачка кућа Геопоетика објавила је до сада седам књига Kенета Вајта: поред поменутог “Номадског духа”, још и “Висораван албатроса” (1997), “Писма из Србије и Црне Горе” (1998), “Дивљи лабудови” (2002), “Плави пут” (2004), “Kућа плиме и осеке” (2008), “Гвидова мапа” (2012).
Kенет Вајт је, посредством издавачке куће Геопоетика, неколико пута био драг гост Београда
Извор: danas.rs