Nova vlast u Crnoj Gori je prevela „užareno“ pitanje popisa stanovništva u mirnije vode, što će rezultovati višim stepenom vjerovatnoće da će se on održati u regularnim uslovima i dati korektan rezultat.

Da je popis održan po formuli ekspremijera Dritana Abazovića, koji je projavio izuzetnu tvrdoću, on bi se održao u dosta složenim uslovima što u konačnici skoro sigurno nikome ne bi donijelo ništa pozitivno.
Niti onima koji su bili za popis pod svaku cijenu, niti opoziciji koja je najavljivala bojkot a ima „orahe u džepu“, jer popis 2011. godine nije bio regularan do te mjere da se radilo o očitom i grubom falsifikovanju popisnih rezultata.
Novi premijer Milojko Spajić je energično i ispravno odložio početak popisa, krenuo u dijalog sa opozicijom i postigao zavidan rezultat.
Dodatne kontrole od strane opozicije, softver na kojem će se čuvati zaštićene informacije gdje će građani moći provjeriti ispravnost unesenih podataka, je bilo jedino ispravno rješenje koje će omogućiti apsolutnu kontrolu popisnog procesa.
Da bi se stvari do kraja amortizovale, ostavljena je mogućnost odlaganja popisa do 15 dana, što daje prostor za manevar ukoliko se dese neke nepredviđenosti u vidu mogućeg kašnjenja sprovođenja planiranih koraka pripreme popisa.
Ako popis otpočne u najboljem redu, a urađene su sve političke pretpostavke u tom pravcu, Spajić bi postigao zapažen politički uspjeh na mjestu premijera, riješivši ozbiljan društveni i politički problem koji ga je dočekao prvog dana preuzimanja vlasti.
Nije tu u pitanju bio samo dogovor sa opozicijom, već i sa koalicionim partnerima kojima je predočio ozbiljnost situacije i predložio rješenja koja su i oni prihvatili.
Samim tim, uskoro bi trebao krenuti Popis stanovništva u Crnoj Gori, koji je od velike važnosti za državu: da bi se vidjela struktura stanovništva, popisala imovina građana i sve ostalo što će biti njime obuhvaćeno.
Šta se u zadnjih dvanaest godina desilo sa Crnom Gorom tek ćemo vidjeti, a rezultati mogu biti frapantni.
Ako se ispostavi da je malena Crna Gora izgubila preko 120.000 stanovnika od 2006. godine, koji su se iz države odselili zbog teške ekonomske situacije, to će biti očiti dokaz katastrofalne i razorne vladavine DPS-a.
Opet, ako se potvrdi da se za zadnjih par godina u državu uselilo oko 80.000 inostranih građana, među kojima najviše Ukrajinaca, Rusa i Turaka, to će značiti da se struktura stanovništva Crne Gore strateški, radikalno izmijenila.
Elem, ako se nastavi odseljavanje dominicilnog stanovništva i priliv građana iz država koje su trenutno u ratnim sukobima a ratovi će, po svim pretpostavkama, potrajati narednih nekoliko godina, imaćemo novu društvenu realnost koja nosi specifične probleme, jer je Crna Gora premala za krupne migracije, odnosno velika useljavanja ljudi.
Ko zna, možda će bliska budućnost nametnuti situaciju da će se zbog nezaustavljivog useljavanja u velikom obimu morati uzakoniti: ruska, ukrajinska i turska nacionalna vijeća, ili neka od njih u zavisnosti od brojnosta, u Crnoj Gori radi planiranja daljih koraka i koordinacije vlasti s tim novim sunarodnicima!?
U svakom slučaju, popis stanovništva je tu da vlastima države predoči trenutnu situaciju, iz koje će se morati ubrzano tražiti optimalna rješenja.
Za portal Žurnal piše: Vojin Grubač