Сваки човјек или организована друштвена група представљају збир онога што су били или онога у шта су вјеровали да су били или представљали. У процесу „обнављања“ прошлости склони су да бирају извјесне, али и „заборављају“ неке чињенице које им не иду у прилог
Пише: Ратко Kонтић
Свакодневно се јавност упознаје са ставовима челних људи Демократске партије социјалиста из које је номинован један кандидат за новог предсједника и већи број оних који претендују да буду потпредсједници.
Било је за очекивати да ће промијенити реторику и теме којима ће се убудуће бавити. Било је за очекивати да ће неки њихови кадрови, који су у друштву били остварени прије политичког ангажмана, можда поставити другачију партијску стратегију. Изгледа да од тога неће бити ништа.
Уочи избора за предсједника партије дискретно се провлачи и кајање због грешака које су правили у протеклих тридесет година: „Гријешили смо, ми смо једина партија у Црној Гори која је смогла снаге да призна неке ствари“.
”СВИМА У ЦРНОЈ ГОРИ ЈЕ ПОТПУНО ЈАСНО ЗАШТО ЈЕ БЕЗБЈЕДНОСНИ СЕKТОР KОЈИ ЈЕ ОСТАВИО ДПС, KАО МУЧНО НАСЛЕЂЕ НОВИМ ВЛАСТИМА, МОРАО БИТИ ЈЕДНИМ ДИЈЕЛОМ РАСТУРЕН И ДЕМОНТИРАН И ТАЈ СЕ ПРОЦЕС МОРА ДОВРШИТИ У ВРЕМЕНУ KОЈЕ ДОЛАЗИ
Да ли су и које ствари политички признали, а које ствари тек треба неки од њих да признају и кроз потенцијалне судске поступке, велико је питање. Не може се прихватити селективни одабир ствари због којих се сада наводно кају.
Сваки човјек или организована друштвена група представљају збир онога што су били или онога у шта су вјеровали да су били или представљали. У процесу „обнављања“ прошлости склони су да бирају извјесне, али и „заборављају“ неке чињенице које им не иду у прилог.
На тај начин се смањује утицај негативних и повећава број позитивних „успомена“ из прошлости што омогућава да, како тако, направе отклон од приступа који их је довео у инфериоран положај.
Изузетно занимљив је њихов став: „ДПС није само политика него и систем функционисања државе“ што доводи у питање да ли је њихово кајање због грешака из прошлости стварно искрено или се ради о једном накарадном тумачењу демократије и демагогије.
Kандидат за предсједника те партије чак истиче да се „ДПС увијек темељио на вриједностима које су срж Црне Горе, а то су слобода, правда, једнакост и демократија“.
Демократија, слобода, правда и једнакост које је дуго спроводио ДПС на свој начин, који је потпуно изопштавао из свакодневног живота један огроман број људи у Црној Гори, по разним основама. Истовремено је многе означавао као „државне непријатеље“ и излагао различитим врстама прогона и изоловања из друштва.
Очигледно је да ДПС не жели да се одрекне изједњачавања политичке и националне свијести као свог темеља. Та наша колегиница „она је права Црногорка“, каже кандидат за предсједника странке и тако представља јавности национални модел жене у политици која је њима пожељна.
Такав ДПС неће моћи да се интегрише у будуће политичке процесе у Црној Гори јер ће остати заробљен у сопственим заблудама да национална свијест припада само њима и да је могу представљати као своју политичку свијест.
Немогуће је у 21. вијеку, правити „националне моделе“ жена или мушкараца који би били примјер пожељног члана било које партије или пожељног грађанина државе. Те политичке доктрине имају своје име и припадају неким врло ружним временима која су продуковала много штете.
Оно што је најзанимљивије са трибина ДПС, поводом унутарпартијских избора, јесте свакодневни молећиви апел чланству и симпатизерима странке да их не напуштају, да остану са њима и да без њих не могу ништа.
Очито је озбиљан пораз њиховог кандидата на предсједничким изборима оставио дубок траг на њихово политичко размишљање. Ваљда су схватили да је права политика уствари солидаран и етичан однос са људима, а не путем симбола функције, привилегија појединаца, криминала и корупције, злоупотреба моћи и овлашћења и сл. који су их красили док су били на власти.
Док власт назива „букачима и тзв.ослободиоцима“ један од кандидата за потпредсједника ДПС-а истовремено обавјештава јавност да „нема, основних љекова ни антибиотика, ни спатула за преглед грла“.
Са медицине се директно пребацује на безбједносни сектор за који тврди да је „растурен“. Проблеме у здравству не могу коментарисати, а о безбједносном сектору понешто знам.
Свима у Црној Гори је потпуно јасно зашто је безбједносни сектор који је оставио ДПС, као мучно наслеђе новим властима, морао бити једним дијелом растурен и демонтиран и тај се процес мора довршити у времену које долази.
(Аутор је дипломирани правник безбједности)
Извор: Дан