Проф. др Вучић Дашић, математичар и пјесник објавио нову књигу „О математичко-поетским везама“ у издању Удружења књижевника Србије Професор др Вучић Дашић, математичар и пјесник објавио је нову књигу „О математичко-поетским везама“ у издању Удружења књижевника Србије, чији је члан. Књига је подијељена у 14 поглавља у којима је сконцентрисан одговарајући садржај, али се он међусобно прелива из једног у друго поглавље јер, како наводи аутор, није лако смјестити сву повезаност математичког и поетског језика у строге оквире јединственог садржаја и одређености. Говорећи о надахнућу за писање овог дјела, Дашић каже да су давно уочене и оне вриједности математике које нијесу само рационалне природе.
– Још од првих њених садржаја, математика се везује за присуство надахнућа и поетике. Тако се математика још од Питагоре доводи у везу са музиком и „хармонијом сфера“. Затим је са повећањем њених садржаја, математика све више била у дослуху са поезијом, умјетношћу, љепотом – истиче проф. др Дашић.
Поезија и математика прате човјека од његовог постанка. Проф. др Вучић Дашић, математичар и пјесник објавио нову књигу „О математичко-поетским везама“ у издању Удружења књижевника Србије Професор др Вучић Дашић, математичар и пјесник објавио је нову књигу „О математичко-поетским везама“ у издању Удружења књижевника Србије, чији је члан. Књига је подијељена у 14 поглавља у којима је сконцентрисан одговарајући садржај, али се он међусобно прелива из једног у друго поглавље јер, како наводи аутор, није лако смјестити сву повезаност математичког и поетског језика у строге оквире јединственог садржаја и одређености. Говорећи о надахнућу за писање овог дјела, Дашић каже да су давно уочене и оне вриједности математике које нијесу само рационалне природе.
– Још од првих њених садржаја, математика се везује за присуство надахнућа и поетике. Тако се математика још од Питагоре доводи у везу са музиком и „хармонијом сфера“. Затим је са повећањем њених садржаја, математика све више била у дослуху са поезијом, умјетношћу, љепотом – истиче проф. др Дашић.
Подстрек за ново сазнање
Наслови поглавља имају циљ да дају само грубе назнаке садржаја, а не да буду основа неке научне расправе. Све је то у складу са суштином математике, јер се у њој скоро све може довести у међусобну повезаност.
– Вјерујем да ће за многе читаоце ово бити подстрек за ново сазнање да математика, поред хладно-рационалног обиљежја има и своју поетску енергију. Математика је садржајно врло богата, тим више је и поетски препознатљивија. Колико је мени познато, нема, или има врло мало публикација на нашем језику које су у вези са овом тематиком. У том смислу и очекујем заинтересованост читалаца за њене садржаје – каже проф. др Дашић.
Он додаје да је тешко објаснити природу математике само ријечима. Она има свој језик и симболе и не може се препричати обичним говорним језиком.
– Али, ријечима се може бар наговијестити оно што је незаобилазно када је у питању математика. Наиме, може се она довести у везу са поезијом и са свим другим љепотама са којима се среће. То је духовни код њеног препознавања.
Бавећи се професионално математиком, а истовремено пратећи и поезију, имао сам потребу да искажем нека своја запажања о математичком и поетском језику. Што више истражујем ову област, све више сам опчињен њеном разнорврсношћу и могућим везама које постоје између ова два језика. Ова студија је проширена и допуњена верзија моје књиге „Између математике и поезије“ – истиче професор.
дјело „О математичко-поетским везама је резултат његовог дугогодишњег размишљања о природи математике и поезије и има за циљ да истакне скривене везе које постоје између ове двије духовности.
– Те везе су на први поглед или врло мале или чак немогуће. Међутим, детаљном анализом оне постају дубоке и суштинске. То подразумијева солидно познавање обје или бар једне од ових области и њене природе, уз изражени афинитет према оној другој. Ова је књига ревија могућег испољавања и препознавања математичког и поетског језика као и њихове међусобне везе. У њој је дата нека врста путовања кроз простор и вријеме; кроз егзотичке предјеле математике и поезије. На тај начин смо скоро исцрпили све сличности и разлике између поетског и математичког језика. Али, уз јасну чињеницу да су то два потпуно различита језичка простора, само су им неки духовни одјеци слични. Како се и један и други језик развијају ово можда и није крај, или је само наовјештај нових изазова и вредновања – оцијенио је Дашић.
Извор: Дан