Početak predizborne kampanje za predsjedničke izbore donio je tzv. negativnu kampanju, u čijem središtu se za sada nalazi lider pokreta Evrope sad Milojko Spajić. On se našao na udaru medijskih nastupa jednog od lidera DF Nebojše Medojevića.

Interesantno je što su za Medojevićeve navode širom otvorili vrata svi informativnio sajtovi bliski Đukanovićevoj Demokratskoj partiji socijalista.
Prema nekim mišljenjima i analizama koji su saopšteni na portalima Cafe del Montenegro i Vijesti, Medojević je zadužen za produkciju negativne kampanje dok će Mandić, kao kandidat DF voditi tzv. pozitivnu kampanju, prije svega pomiriteljskom retorikom, koju Mandić promoviše već skoro godinu dana u svojim javnim nastupima. Računica je ovde jasna, jer Medojević nije kandidat i ukoliko Spajić bude vodio polemiku samo sa njim, to neće imati efekta.
Kampanju su na neobičan način počele Demokrate Alekse Bečića. Umjesto objelodanjivanja imena predsjedničkog kandidata, njihovi opštinski odbori pružili su podršku „kandidatu Demokratske Crne Gore”, na navodeći o kojem političaru je riječ. Iako se pretpostavlja da se radi o njihovom lideru Aleksi Bečiću, ovaj pristup je za predsjedničku kampanju neuobičajen. Predizborna kampanja za predsjedničke izbore podradzumijeva personalnu kampanju koja se oslanja na karakteristike i reference političara koji pretenduje da bude predsjednik države. Mogući razlozi ovakvog pristupa tiču se „čekanja” Demokrata, da u poslednjem času organizuju zajedničkog kandidata DCG-URA-SNP. A nije isključeno ni da, u zavisnosti od dešavanja sa Spajićem, na kraju ipak nađu zajednički jezik sa Pokretom Evropa sad.
Blok stranaka bivšeg režima nije uspio da se dogovori oko zajedničkog kandidata. Predsjednik Socijaldemokratske partije Raško Konjević najavio je kandidaturu Draginje Vuksanović Stanković. Ukoliko ispred DPS kandidat ne bude njihov lider Milo Đukanović, već Ivan Vuković ili neko drugi iz mlađe ekipe političara DPS, pretpostavlja se da će procenat DPS biti manji od očekivanog, jer niko osim Đukanovića ne mobiliše ekstremne pristalice tzv. komite. Tu leži šansa Draginje Vuksanović Stanković, koja u ektremističkom dijelu biračkog tijela bivšeg režima, uživa popularnost. Ako DPS isturi mlađeg kandidata i opredijeli se za kombinaciju građansko-nacionalne retorike, Vuksanović Stanković će sasvim sigurno „napasti” procenat DPS sa namerom da SDP pozicionira što je moguće bolje u susret parlamentarnim izborima.
Ujedinjena Crna Gora najavila je kandidaturu Gorana Danilovića, a Danilović je u prvom nastupu tim povodom istakao da bi „povukao priznanje Kosova od strane Crne Gore, kao i sankcije Rusiji”. Ako se Danilović opredijeli za retoriku naglašenog nacionalnog senzibiliteta, pretpostavlja se da može računati na određeni procenat u srpskom biračkom tijelu koji je važan Mandiću. Iz SNP još uvijek se nisu konkretnije odredili prema predsjedničkim izborima, osim ranijih poziva na okupljanje oko „zajedničkog kandidata”.
Redakcija