Србију на Еуру у Немачкој чека „руски рулет“… Србија са високим играчима у везном реду тешко ће моћи да прати ритам јаких репрезентација и то смо већ неколику пута видели и коментарисали.
Драган Стојковић је свестан проблема који има и покушава да га реши на разне начине – од поделе минутаже до тражења од та два бочна брза играча да у зони пресинга читају пас противника и помажу унутра када год могу.
Србија мора да игра скроз „плитко“ и да размак од последњег играча одбране до Митровића не буде никада већи од 35 – 40 метара, јер све остало оставља велики простор противнику. А играти тако „плитко“ је страховито опасно и голман мора да лови сваку дубинску или преносну лопту противника.
Србија нема играча као што је Хванг из Звезде који грешку саиграча исправи квалитетним пресингом, па своју грешку исправи агресивношћу и одузме ту ничију лопту, те то понови по неколико пута на утакмици, а ритам своје трке константно подиже током 90 минута. Зато ће Стојковић морати све, али баш све да погоди да би на Еуру у Немачкој Србија била успешна.
Србија има готово идентичан распоред утакмица у Немачкој као и у Катару – прва утакмица против изразитог фаворита Енглеске (у Катару је био Бразил), па друга утакмица у којој је Србија квалитетнија од Словеније (у Катару је то био Камерун) и трећа, она можда и најважнија, утакмица против Данске (у Катару је била Швајцарска).
Без 90 минута озбиљног ритма Србија нема шта да тражи – одиграти у девет дана тако три јака меча је додатан напор за високе играче који играју у тој централи терена, где све пршти од кратких и брзих реакција, дуела, брзине размишљања и одигравања и тим играчима које Стојковић буде одабрао у тим мечевима требаће и додатна тактичка припрема како би психолошки били свежи и свог противника да читају и „кидају“ већ у том првом дуелу и да своју снагу каналишу квалитетно.
Моћ Хрватске и кључ Далића у свим тим невероватним успесима Хрватске баш лежи у том ниском хитром везном реду – Ковачић, Модрић, Брозовић, Влашић, раније Ракитић. Са друге стране, Србији прекид мора да буде можда и најјаче оружје на Еуру, јер ће страховито бити тешко противницима да сачувају Митровића, Влаховића, Сергеја Милинковића Савића, Павловића и Миленковића. Ових пет играча уз квалитетан блок или закаснелу реакцију противника могу да буду „смртоносни“.
Стојковић је направио три сјајна резултата са Србијом – пласман на Светско првенство испред Португала, па освојена група у Б дивизији Лиге нација и сада пласман на Еуро – и сасвим заслужено му је у право време понуђен нови уговор да би свој фокус и своју будућност баш усмерио на оно што га очекује на клупи Србије.
Црна Гора је са Робертом Просинечким на клупи стартовала са две победе против Белорусије и Северне Македоније и најавила неке много лепше дане и скроз другачији фудбал, где ће бити пуно више ризика, али и много више постигнутих голова. Јер, Просинечки жели посед и пас, агресивност на противничкој половини и да играчима дозволи неопходну слободу.
Верује у своје решење на терену, а од његовог доласка и изјава свих играча осећа се скроз другачија атмосфера и велико самопоуздање код свих фудбалелра. Црној Гори је био неопходан један позитивни „лудак“ са карактером који ће све нас „лудаке“ разумети јер говоримо истим језиком.
Дејан Пековић
Извор: Директно.рс