Усвајање Резолуције Европског парламента о Пандора папирима јасан је сигнал да се од земаља очекује ефикасна и непристрасна истрага, а у Црној Гори за сада постоје изузетно мале шансе да ће се тако нешто десити, оцијенио је директор истраживачког центра МАНС-а, Дејан Миловац.
”Ово најприје због чињенице да се на челу Специјалног државног тужилаштва и даље налази Миливоје Катнић, чија политичка пристрасност је у потпуности огољена управо након отварања случаја умијешаности Мила Ђукановића и његовог сина у аферу Пандора папири”, казао је Вијестима Миловац.

Европски парламент је у четвртак усвојио Резолуцију о Пандора папирима, у којој је критикован и предсједник Црне Горе Мило Ђукановић, и позвао на покретање темељних истрага о свим прекршајима који су се десили у јурисдикцијама ЕУ.
Истраживачки центар МАНС-а је, кроз глобалну истрагу о оф шор пословима, 3. октобра објавио да се у Пандора папирима наводи да су Мило и Блажо Ђукановић 2012. године склопили тајне уговоре о управљању њиховом имовином скривајући се иза компликоване мреже повезаних компанија из Велике Британије, Швајцарске, Британских Ђевичанских Острва, Панаме и Гибралтара.
Према тим наводима, син предсједника Црне Горе је искористио ту структуру да формира и двије скривене компаније са ћеркама фирмама у Лондону и Црној Гори. До сада највећа база процурјелих података садржи скоро 12 милиона докумената из 14 оф шор агенција. Једна од њих је Алцогал, водећа адвокатска канцеларија у Панами са представништвима на свим познатијим оф шор дестинацијама, укључујући Британска Ђевичанска Острва, преко којих су вођени послови породице Ђукановић.
Из Ђукановићевог кабинета су саопштили је током 2012. године, у вријеме када није обављао државне послове, он радио на успостављању инфраструктуре за почињање пословних активности са сином и да је основао Вицториа Труст, који, “док је он био власник, није имао никаквих пословних трансакција, није отворио нити један банкарски рачун, јер никада није ни активиран”.
Блажо Ђукановић је јуче саслушан СДТ-у у својству грађанина, док ће се Мило Ђукановић о том случају писмено изјаснити.

Агенција за спречавање корупције (АСК) још није утврдила да ли јој је предсједник Црне Горе пријавио да је власник неког траста.
“АСК је, поступајући по службеној дужности, покренуо поступак ради утврђивања чињеница о томе да ли је јавни функционер Мило Ђукановић прекршио Закон о спречавању корупције. Поступак је у току”, саопштили су “Вијестима” прије два дана из те институције, не прецизирајући кад ће поступак бити завршен.
Миловац је казао да охрабрује чињеница да и Европски парламент препознаје значај глобалног истраживања Пандора папира, у којем је учествовао и МАНС, као и јасна препорука да се тим поводом покрену истраге у земљама из којих долазе високи државни и политички функционери који се помињу у Пандори.
Он је оцијенио да је политички утицај на рад СДТ-а проблем на који Европска унија указује већ годинама уназад, док посљедње активности Катнића само доказују какве посљедице је имало континуирано занемаривање тог проблема.
”Добро је што су Пандора папири постали дио међународне агенде, нарочито европске, јер ће резултат истраге о пословима Ђукановића бити показатељ до које мјере је тужилаштво независно и кадра да без политичког утиција истражује највише државне функционере. Капацитети Катнића су већ свакоме познати, а Пандора папири остају као први тест за ново тужилаштво”, казао је Миловац.
Из Социјалистичке народне партије (СНП) су јуче саопштили да је ЕУ усвајањем Резолуције показала јасну вољу и одлучност да се утврди одговорност европских политичара у случајевима који се односе на отварање оф шор фирми чија је основна функција била прикривање њихове имовине.
Посланици ЕП су у Резолуцији усвојеној са 578 гласова за, 28 против и 79 уздржаних, навели најхитније мјере које ЕУ мора да предузме како би се затвориле рупе у закону које тренутно омогућавају масовно избјегавање плаћања пореза, прање новца и утају пореза.

”Затражили су и да Европска комисија (ЕК) предузме правне мјере против држава чланица које не спроводе постојеће законодавство правилно. Посебну критику су упутили садашњим и бившим премијерима и министрима држава чланица чије су активности разоткривене у ‘Пандора папирима’”, саопштено је из ЕП.
Посебно су осудили садашње и бивше европске политичаре: чешког премијера Андреја Бабиша, кипарског предсједника Никоса Анастасиадеса, холандског министра финансија Вопкеа Хоекстру, бившег британског премијера Тонија Блера, те бившег малтешког министра и европског комесара Џона Далија, чија се имена помињу у Пандора папирима.
”У резолуцији се критикују и предсједник Азербајџана Илхам Алијев и црногорски предсједник Мило Ђукановић”, наводи се у саопштењу.
“Црна Гора још једном понижена”
Из СНП-а наводе да су сигурни да ни потез Европског парламента неће бити довољан мотив Катнићу да крене у расвјетљавање случаја, чијим је откривањем Црна Гора још једном понижена пред међународном јавношћу.
”Због тога је, како наводе, потребно што прије направити неопходне промјене у тужилачком систему, како би се на прави начин суочили са свим кривичним ђелима која представљају баласт за Црну Гору, ма од кога долазила. Умјесто што испитује Вању Ћаловић Марковић, чија је НВО МАНС открила Ђукановићево учешће у Пандора папирима, било би боље да Миливоје Катнић што прије испита предсједника државе, како би црногорска јавност сазнала шта је стварно истина у овом случају”, саопштено је из СНП-а.
Жељка Вучинић
Извор: Вијести