Rukovodstvo jedne osnovne škole u Podgorici, u saradnji sa roditeljima, odlučilo je da učenici prije ulaska u učionicu odlažu svoje mobilne telefone u kutiju, kreiranu samo za tu svrhu.

Cilj je jasan, da se omogući viši nivo discipline, socijalizacije, koncentracije i pažnje na času. Pedagoški apsolutno opravdano! Ništa se ne bi moglo prigovoriti, ali se mogu isticati dodatni benefiti i upućivati apeli da to bude praksa i u ostalim školama, i osnovnim i srednjim.
Ako bi se neko dosjetio da se ovom odlukom zadire u prava djeteta, tome bi se morao uputiti jasan odgovor da je prvo i osnovno pravo djeteta da mu se omoguće uslovi za kvalitetan razvoj psiho-fizičkog zdravlja.
Ključna negativna posljedica upotrebe mobilnog telefona jeste stvaranje zavisnosti.
Nekontrolisana upotreba interneta i raznovrsne „igrice”, kao i ukupan upad u metaverzalnu „stvarnost”, sa njenim specifičnostima, u prvom krugu problema proizvode narkotičku zavisnost. Svaki roditelj koji je bio u prilici da u određenom momentu oduzima mobilni telefon djetetu, mogao je da primijeti zastrašujući pad djeteta u „tugu”, da ne kažem, neku drugu riječ. Isto je mogao da primijetio iole pažljiv nastavnik ako je imao slično iskustvo s učenicima. Uzrok „tuge” može se objasniti iznenadnim prekidanjem „dotoka” dopamina. Problem je dakle jasan. Rad tzv. hormona sreće nije regulisan zdravom psiho-emotivnom fiziologijom, već je stimulisan narkotičkim dejstvom mobilnih telefona sa njegovim virtuelnim karakteristikama.
Odluka škole u Podgorici da na suptilan i primjeren način zabrani korišćenje telefona tokom nastave donosi makar jedan dragocjen efekat. Učeniku se vraća svijest da je život moguć bez mobilnih telefona. (U izlečenju ili kontrolisanju svake bolesti zavisnosti to je ujedno i prva pretpostavka izlečenja. Osvijestiti da je život moguć bez narkotika, narkotičkih poroka i sl. S druge strane, odluka da to važi za sve učenike takođe je postupak sa sličnim efektima.)
Najzad, ukoliko se nekom čini da je ovo prenaglašeno rezonovanje, neka odloži svoj mobilni telefon i svoje nezdrave dotoke dopamina, pa neka opiše sebi kako se osjeća i objasni zašto se tako osjeća.
Telefon nije „savremena“ igračka. Niti napredak tehnologija nužno podiže kvalitet života, sigurnosti, komunikacije.
Milorad Durutović