
У марту, како је постајало јасно да се војна интервенција Русије у Украјини неће брзо завршити, Алексеј Милер, председник борда директора „Газпрома“, и Александар Жаров, генерални директор „Газпром медиа холдинга“, упутили су циркуларно писмо да ободре своје запослене. Не треба објашњавати шта је то „Газпром“ корпорација, а „Газпром медиа холдинг“ је издвојена компанија која држи руске канале са националном фреквенцијом НТВ и ТНТ, а донедавно и либерални медиј „Ехо Москве“, који је ликвидиран на самом почекту интервенције.
Иако су ова писма објављена раније у марту, она су сличног тона као и јучерашње одлучно и алармантно обраћање нацији председника Владимира Путина („самоочишћење друштва од пете колоне и национал-издајника“, директне алузије на то да колективни Запад убрзано ради на свргавању власти у Русији), а постала су позната широј јавности тек данас, када су их у руске медије пустили сарадници ових двеју компанија.
Писмо Милера – изабрано:
Историји су познати многи примери када су Русију покушали да сломе. Али то никоме није пошло за руком. Зато што је главна снага нашег народа у јединству, солидарности и самопожртвованости. Тако је увек било. Сада опет покушавају да нас поделе и ослабе. У току је жестока борба за наша осећања и умове, за наш однос према отаџбини, за наше заједништво као нације. То треба добро разумети и не предавати се деструктивном утицају. Морамо остати снажни и стамени, достојни људи, верни отаџбини. Данас као никада пре морамо остати посвећени заједничком циљу. Окупимо се око нашег Председника. Како бисмо заштитили Русију онакву какву је знамо и волимо. Заштитимо нашу отаџбину као снажну, велику силу.
Писмо Жарова – изабрано:
Шта желе да остваре наши непријатељи? Они сеју страх и несигурност, труде се да поделе људе, да шире панику и да нас натерају да посумњамо у правилност правца који је изабрао Председник Руске Федерације.Без претеривања се може рећи да се ради о рату. Рату за нашу свест, против оданости отаџбини. Али душмани се варају. Увек је Русију спасавало јединство, солидарност и мудрост њеног народа. Зато нас не могу сломити и победити.Управо сада морамо подржати одлуке усмерене ка заштити националне безбедности. Наш заједнички задатак је да стојимо тврдо на стражи интереса истине, правде и објективности.Паралелно са оваквим писмима која се, можемо претпоставити, шаљу свим запосленим у државним предузећима широм Русије, проводе се и посебни часови у оквиру федералног пројекта „Патриотско васпитање грађана Русије“, посвећени деци у основним и средњим школама. Први такав час у свим школама Русије одржан је 3. марта. На овом часу деци су објашњаване претње које долазе од НАТО и лажних новости.
Затим су уследили часови под називом «Братство словенских народа» (посвећени искључиво Источним Словенима са циљем да се постулира јединство руске, украјинске и белоруске нације), «Херој нашег доба» (о ратном подвигу у Украјини Нурмагомеда Гаџимагомедова, који се дигао у ваздух гранатом како не би био жив ухваћен после неуспешног десанта на Кијев у првом дану рата), «Хибридни конфликт» (о неопходности преласка са непријатељских западних друштвених мрежа на отаџбинске – RuTube, ВКонтакте, Одноклассники). Директорима школа су стигли задаци и да проведу флешмоб у корист војне интервенције Русије у Украјини, обично у виду постројавања ученика у ознаку „Z“, која је постала бренд дате интервенције. Васпитачи дечјег вртића број 11. у Петербругу испунили су свој задатак по плану (илустрација текста). Поред ових демонстративних акција такође се организује писмени задатак под називом „Напиши писмо“, дат је избор два адресата којима деца могу посветити писмо – избеглицама из ДНР и ЛНР или учесницима војне интервенције Русије у Украјини.
Представници полицијских одељења за борбу са криминалитетом међу малолетницима обишли су све школе у Русији и одржали посебан час у коме су објашњавали ученицима како не смеју да учествују у антиратним демонстрацијама против власти у циљу „спречавања антисоцијалног понашања тинејџера и формирања позитивног мишљења о делатности органа реда и мира“, како је то званично формулисано. Од 24. фебруара, дана када је започета војна интервенција, на антиратним митинзима широм Русије приведено је 14,980 демонстраната. До масовних демонстрација још увек није дошло, ради се о мањим групама демонстраната који су без опирања одвођени у притвор. У високошколским установама патриотизам се на званичном нивоу подиже у висине пуном паром. Испрва су уследили ратови петицијама – за и против рата. Петиције Московског државног универзитета Ломоносова, дипломатског универзитета МГИМО и Санкт-петербуршког државног универзитета сакупиле су хиљаде потписа актуелних студената и дипломаца против рата, петиције које су им парирале у подршку интервенције биле су знатно краће. На крају је Русијски (у Русији се готово никада званично не користи национални термин „руски“) савез ректора 4. марта иступио са једногласним саопштењем у подршку војне интервенције у Украјини.
За учитеље и разредне старешине московских основних и средњих школа одржана су два одвојена часа са инструкцијама како треба да тумаче својим ученицима војну интервенцију Русије у Украјини и дешавања око ње. Ти часови су одржани 28. фебруара и 11. марата. Наставницима су час одржали руководилац департмана за образовање града Москве, Александар Молотков, главна уредница „Раша тудеј“ Маргарита Симонјан, и портпарол МСП Русије, Марија Захарова. Молотков је отворио час рекавши: „Против државе је покренут информативни рат без преседана, може се чак рећи да је то когнитивни рат, а прве жртве тог рата су наша деца“. Маргарита Симонјан је говорила о томе како је руска држава дуго времена била наивна и пустила је да је инфилтрирају западне друштвене мреже: Инстаграм, Вотсап, Фејсбук, Тик ток. Сада те платформе објављују рат држави и мора се захтевати да доступ њима буде забрањен, нарочито деци. Одраслима је саветовала да прате проверене изворе информација – Риа новости или РТ.
Лажне новости су део напада на Русију, њих саставља ЦИА. Завршила је позивом на забрану VPN аплкација којим се заобилази блокирање забрањених сајтова у Русији – „наш задатак није да добијемо рат на Западу, већ да не изгубимо рат код куће, рат за нашу децу“. Марија Захарова је говорила о разлозима за рат у Украјини, са акцентом на предисторију конфликта и биолошко оружје. Док санкциони рат против Русије добија све већи замах, а његова кулминација се очекује у мају (када ће санкцијама прекинути ланци снабдевања произвести дефицит потрошачких производа у Русији и када истиче америчка лиценца западним банкарима да примају уплате у доларима за спољни руски дуг, без којих Русија званично мора да објави банкротство), док се прави рат у Украјини постепено успорава (већ је пређен праг од три недеље сукоба, а излазна стратегија из рата није на видику), контрареволуционарана активност на домаћем фронту је све интензивнија. Све упућује на то да се са узимања Кијева, пажња Кремља окреће ка одбрани Москве.
Александар Ђокић је асистент катедре за упоредну политику Руског универзитета пријатељства народа (РУДН) у Москви
Александар Ђокић