Piše: Nina Gavrilović
Zavaljena u sedište bioskopske sale ovog ponedeljka sam, po prvi put u paklenih par dana osetila mir. Neispavana sam čkiljila u ogromno platno Doma omladine na kojem su Slobodan i Darinka sedeli i kusali ručak. Nisam imala nikakvog izbora nego da se prenem iz svog života i zagledam u njihov. Obuzeo me poriv da se u sred pune sale izujem. Ušla sam, zapravo, u njihovu dnevnu sobu.
Dokumentarac „Kako biti Slobodan“ je u paralelnom univerzumu „rijaliti“ kakav treba da se emituje u prajm tajmu. Stvarnost toliko iskrena da se danas čini kao fikcija. Reditelj Nikola Polić je uneo kameru u kuću porodice umetnika Slobodana Kovačevića i pustio kameru da snima dok ukućani nisu zaboravili na nju. Polako kadar ispred vas prestaje da bude film i postaje upoznavanje. Videćete nešto što retko srećemo u poslednje vreme – ljude. Prave, ogoljene ljude, briljantne, poražene, neumorne i ranjive. Kamera prati Slobodana dok u starim kolima jurca i muči se da održi porodicu, dok uz osmeh prima udarac za udarcem pokušavajući da proda svoje slike.
– Opet ništa, a? Ne mogu da kažem da sam očekivao, ali jesam se nadao, kaže umetnik. Kako savršena rečenica za život na našoj geografskoj dužini bez kulturne širine. Kakav šamar istine za sve naše smrvljene želje.
Slobodana su zvali „srpski Vazareli“, samo da ga posle kada je umetnost postala „aut“ uopšte ne bi zvali. Dela su mu tako efektna da vam je potpuno jasno da bi ta platna van Srbije mogla da mu zarade hacijendu sa pogledom na vinograd ili bar neki bruklinski stan u potkrovlju. Ovako, potkrovlje njegove kuće je na periferiji Beograda u kojem radi kao dostavljač brze hrane. I slika. Ruča. Vaspitava decu. Kosi travu. Živi. Smeje se, stari. Pratićete ga kako 20 godina nakon prve izložbe koja je trebalo da ga lansira u umetničke visine pokušava ponovo da privuče pažnju na svoju umetnost. Ali to je tako sporedna poruka. Slobodan je kada se svetla upale neko vaš. Neko sa kojim ste upravo popili kafu na autobuskoj stanici, onako kako to samo stranci na peronu znaju i ispričali jedni drugima tokom tih sat i nešto ono što ne možete ni terapeutu.
„Kako biti Slobodan“ je vrhunski film, pre svega po tome što ne pretenduje da bude izvikani dokumentarac, kakav bi po svom konceptu i zaslužio da bude. Film vam se naprosto desi. Nepretenciozan i topao, ovaj dragulj „Beldocsa“ je sve nas u toj zamračenoj ogromnoj sobi zbližio. Bili smo ganuti time što nas je neko pustio u svoj dom, svoje male radosti i svoju muku. Kada je nakon filma porodica Kovačević koju smo gledali na platnu zapravo izašla na binu, ljudi su spontano počeli da aplaudiraju takvom snagom da je baka koju smo posmatrali tokom filma počela da plače. Dobila je ovacije kao prima balerina Boljšoj teatra.
Gledati te normalne, iskrene ljude kako stoje pred masom koja im tapše bilo je za mene zaceljujuće iskustvo. Pogledala sam prijatelje oko sebe. Imali smo mirne, tihe osmehe i suze u očima.
„Slobodan je porodični prijatelj, zato sam došao“, kaže mi ortak kojeg sam srela pred projekciju.
„Imam osećaj kao da ga sada i ja poznajem“, čujem sebe kako odgovaram.
Veče se završava tako što je porodica Kovačević sa bine pozvala kompletnu publiku kod njih u potkrovlje. Da se nešto popije i da se podružimo. „Kako biti Slobodan“ razbio je četvrti zid i uselio ga u svoju kuću, stvarnost i srce. Nije mi se išlo u bioskop. Dva puta sam probala da prodam kolegi neku drugu opciju kao privlačniji način da provedemo veče. Činilo mi se da nemam snage ni za jednu kap stvarnosti preko one koja mi gori rupu u želucu. Ali ova kap nije kiselina nego melem.
– Opet ništa, a? Ne mogu da kažem da sam očekivao, ali jesam se nadao, kaže Slobodan kameri. I ja, druže. I ja.
Ne znam koliko materijala je trebalo reditelju da iz svakodnevice jedne porodice uspe da napravi film koji je uspeo da umakne površinskom i doveo nas do suštine. Ali hvala mu. Hvala im svima. Te noći u sali svi smo bili Slobodan. I niko nije bio sam.
Izvor: NIN