
Из сата у сат смањују се шансе за проналажење преживелих жртава земљотреса у Турској и Сирији. Ипак, и чуда се догађају. Спасилачки тимови на терену раде под великим временским притиском. Помоћ наставља да стиже. ише од три дана након катастрофалног земљотреса у Турској и Сирији, све је мање наде за проналажење људи који су под рушевинама успели да преживе од понедељка ујутро када се тло затресло. Број жртава за то време расте. За сада је званично потврђена бројка од 16.000 мртвих.
Под рушевинама неколико хиљада кућа и зграда у обе земље се, како се претпоставља, налазе десетине хиљада жртава чији посмртни остаци још нису пронађени. Број повређених у обе земље у међувремену је порастао на 66.000.
Спасилачке екипе воде трку с временом. Из сата у сат, наиме, смањују се шансе за проналажењем живих људи под рушевинама. У Турској у акцији спасавања учествује више од 100.000 људи. У томе им помажу пси трагачи. У понедељак су турско-сиријска погранична подручја погодила два јака земљотреса јачине 7,7 и 7,6 степени по Рихтеру.
Више од 16.000 мртвих
У Турској је, према званичним наводима АФАД, државне Агенције за заштиту од катастрофа, до јутрос регистровано 12.873 мртвих, као и 62.937 повређених особа – то је ноћас објавила агенција Анадолу. У Сирији је по, како преноси државна новинска агенција Сане и хуманитарне организације „Бели шлемови“, погинуло око 3.200 људи. Немачка влада тренутно покушава да побољша пружање помоћи људима које је земљотрес погодио у Сирији, у тешко доступним подручјима на северу те земље.
Проблем је, како је јутрос рекла шефица дипломатије Аналена Бербок за радио-станицу ВДР5, то што „режим“ до сада није пропуштао пошиљке хуманитарне помоћи у Сирију: „Ми последњих дана чинимо све што је могуће како би се отворили и додатни гранични прелази.“
На питање новинара да ли је немачка влада у контакту с властима у Дамаску, Бербок је одговорила: „Ми смо у вези са свим актерима с којима можемо да постигнемо да помоћ стигне.“ Немачка влада притом, како је нагласила, не сарађује са „режимом“. Бербок је додала да „зато сада морамо да идемо другим путевима, којима смо ишли и у прошлости – преко Уједињених нација. Морамо да искористимо све могућности како би помоћ стигла на лице места.“
А тамо би током овог четвртка требало да стигне шест теретњака с хуманитарном помоћи Уједињених нација. Возила би границу Турске и Сирије требало да пређу преко тренутно јединог отвореног граничног прелаза Баб ал Хава, тврде извори из УН. Тај прелаз је и пре земљотреса био својеврсно „животно осигурање“ за око 4,5 милиона људи у регионима на северозападу Сирије које не контролишу снаге одане сиријској влади.
Активисти тврде да се након потреса преко границе не транспортује хуманитарну помоћ, али да се из Турске у Сирију пребацују лешеви Сиријаца из Турске. У Турској наиме већ годинама живи неколико милиона сиријских избеглица. Сиријска гранична служба објавила је фотографије мини-бусева из којих се у друга возила пребацују вреће с посмртним остацима људи. Према наводима станице „ТРТ Ворлд“, у Турској је до сада из рушевина спасено око 8.000 људи. И више од три дана након катастрофе стижу вести о успесима спасилачких тимова, попут спасавања једне мајке с двоје мале деце – они су под рушевинама провели 78 сати.
Нова криза у кризној региону
Немачка војска Бундесвер данас би током дана у Турску требало да допреми око 50 тона хуманитарне помоћи. Први авион полетео је јутрос из Вуншторфа у Доњој Саксонији. Помоћ у погођена подручја шаљу и бројне организације из читавог света. Корин Флајшер из УН програма за храну (ЊФП), која је задужена за подручје Блиског истока, северне Африке и источне Европе, каже:
„То је регион који већ годинама погађају разне кризе, регион која се налази пред новом кризом с незамисливим губицима и разарањима.“
Турски председник Реџеп Тајип Ердоган у среду је реаговао на критике из редова опозиције о томе да његова влада није била спремна за катастрофу оваквих размера, односно да након потреса није довољно брзо организовала пружање помоћ. Ердоган је те критике одбацио, а током обиласка Караманмараша нагласио да није могуће припремити се за овакву катастрофу.
Извор: DW