Je li ovo namjerno? Ne znam. Ali za američku ratnu mašinu, to je svakako vrlo zgodno

Poput rastegnute petlje VHS trake, ako danas pretražite Google slike za Džulijana Asanža, dobićete samo stranice i stranice zastarjelih, zastarjelih slika, koje se ponavljaju iznova i iznova.
To je zato što nije bilo njegovih zvaničnih slika od 1. maja 2019. godine kada su paparaci uslikali gomilu fotografija Asanža kroz prozor zatvorskog kombija, uključujući i ovu njegovu kultnu sliku, kako gleda pravo u objektiv kamere, držeći prkosno pesnicu.
Ali to je bilo prije skoro četiri godine. U kulturi koja je gladna noviteta, ovo je smrt za priču.
Jer ako radite za medijsku kuću i odete u profesionalnu biblioteku slika kao što je Getty ili AP ili Reuters i ne možete pronaći ništa novo čime biste pokrenuli svoju priču, ta priča će biti zakopana.
Više nego ikad prije internet zahtijeva nove, svježe slike cijelo vrijeme, a onemogućavanje pristupa štampi njima je mali, ali značajan čin sabotaže.
Ako bude uspješan, slučaj protiv Džulijana Asanža postaviće pravni presedan koji će omogućiti SAD-u da ugrabi i zatvori svakoga, s bilo kojeg mjesta u svijetu, ko napiše ili objavi činjenice koje sramote SAD.
Posljedice su ogromne za skoro sve na planeti Zemlji, a posebno za strane novinare koji bi možda htjeli pisati o tome šta američka ratna mašina radi njihovoj zemlji.
Ali uz samo ovu izlizanu traku sa sve starijim slikama koje treba predstaviti, priče koje brane Asanža i upozoravaju šta ovaj presedan znači često ostaju neviđene.
Je li ovo namjerno? Ne znam. Ali za američku ratnu mašinu, to je svakako vrlo zgodno.
Caitlin Johnstone
Izvor: caitlinjohnstone.com
Prevod: PCNEN