Piše: Nebojša Popović
„Olaf je budala“ – Ovako se Ilon Mask izrazio o saveznom kacelaru Olafu Šolcu na „X“ mreži reagujući na vijest o raspadu njemačke Vlade koji je, ne slučajno, uslijedio za manje od 24 sata nakon završetka izbora u Americi. Maskova izjava je veoma simptomatična ako se uzme u obzir da je u pitanju ključni čovjek koji je obezbijedio pobjedu Donalda Trampa.
Mask je, što bi se reklo, doslovce – „game changer“, osoba koja je kupovinom Tvitera za 40 milijardi dolara preokrenula tok političke bitke, a možda i sudbinu SAD-a. Bez medijske platforme koju mu je obezbijedio Mask, Donald Tramp apsolutno ne bi imao nikakve šanse, a možda bi do sada već i završio u zatvoru…
„Evropa nema mozga“
„Ne želim nikoga da vrijeđam, Bože sačuvaj, možda ne zvuči najbolje, ali… Pitam svoje kolege eksperte, i govorim im: šta trenutno nedostaje Evropi? Odgovor je – nedostaje im mozak“ – pomalo mangupski je konstatovao ruski predsjednik Vladimir Putin tokom svog obraćanja na nedavno održanom Valdaj klubu.
Prethodno je portparolka ruskog MID-a, Marija Zaharova, komentarišući kolaps Vlade u Berlinu, Njemačku bez zazora nazvala – „banana državom“. Takav izraz do sada bio je rezervisan isključivo za politčki nestabilne države koje se ne pitaju sa svojom sudbinom. Danas imamo slučaj da tu najmoćniju zemlju EU, sa omalovažavanjem percipiraju donosioci odluka, kako u Moskvi, tako i u Vašingtonu.
Naravno, nije u pitanju samo percepcija i prestiž Njemačke kao države, već kompletne EU. Američki portal „Axios“ izvještava da je Donald Tramp telefonski oko 25 minuta razgovarao sa Volodimirom Zelenskim. Gle čuda, tom razgovoru je kao gost iznenađenja prisustvovao i Ilon Mask, koji pomoću svojih Starlink satelita pomaže ukrajinskoj vojsci.
Kontakti Maska i Putina
„Volstrit džornal“ je u svom članku od 25. oktobra izvijestio da Mask već dvije godine, preciznije, od kraja 2022. godine održava redovni kontakt sa ruskim predsjednikom Putinom. Tema razgovora, prema američkim medijima, proteže se od ličnih do geopolitičkih pitanja, među kojima je i navodni zahtjev ruskog lidera da Mask, kao uslugu kineskom vođi Si Đinpingu, ne koristi svoju kompaniju Starlink kako bi obezbjeđivao internet usluge na Tajvanu…
Spekulacije su naravno brojne, i u dobrom dijelu vjerovatno netačne, ali to nije suština. Kao što nije od suštinske važnosti ni što je Zelenski telefonski razgovor sa Trampom i Maskom završio ohrabren da Ukrajina neće u potpunosti biti prepuštena na milost i nemilost Rusiji. Suština je zapravo u činjenici da određeni kontakti američke i ruske strane ovog puta postoje i da će biti mnogo lakše doći do bilo kakvog mirovnog rešenja koje znači okončanje ukrajinske agonije, a u odnosu na alternativni scenario pobjede Kamale Haris.
Ili kako je to juče saopštio viši Trampov savjetnik Brajan Lanca, sa porukom da je želja Kijeva da vrati Krim nerealna:
„Ako Zelenski kaže da će biti mira samo ako Ukrajina bude imala Krim, on će nam pokazati da nije ozbiljan. Kada kijevski režim kaže da će prestati da se bori i da će mir doći tek kada vrati Krim, buduća Trampova administracija ima vijest za njih – Krim je izgubljen“, kazao je Lanca.
Važnost pregovora i ratno raspoloženje EU
Naravno, SAD kao velika sila u razgovorima sa Rusijom neće ni za milimetar popustiti na uštrb svog prestiža, niti realnog stanja na terenu. Toga su itekako svjesni u Moskvi, pa nije slučajno što je Putin svoje obraćanje na Valdaj klubu u najvećoj mjeri iskoristio kako bi odaslao što snažniju poruku Vašingtonu da se svijet promijenio, te da ravnoteža snaga više ne dopušta Americi da se Kremlju obraća sa pozicije moći.
U čitavom tom rebusu Evropljani će po svemu sudeći izvući najdeblji kraj. Stvar je prosta – Americi nikada nije ni padalo na pamet da direktno ratuje sa Rusijom, ali je zato ukrajinski konflikt Vašington iskoristio da strateški za dugo vremena baci na koljena jednog drugog važnog ekonomskog takmaca, a to je – EU. Tome je upravo pomoglo ponašanje Njemačke kao u velikoj mjeri „banana države“.
A zašto Rusi(pa i Amerikanci), smatraju da Evropa „nema mozga“ možda najbolje svjedoči najnoviji poziv šefa EU diplomatije Žozefa Borelja na eskalaciju rata sa Rusijom.
„Pozvaću zemlje EU da nastave da povećavaju vojnu podršku Ukrajini usred neizvjesnosti oko planova Donalda Trampa“, kazao je Borelj. Evropski komesar je takođe istakao da se zalaže za dozvolu za udare na rusku teritoriju, uz poruku da će EU do kraja zime obučiti još 75 hiljada ukrajinskih vojnika. Da li je potrebno podsjećati da bez podrške SAD, tako iracionalna politika Brisela nema ni teoretske šanse za uspjeh.