Пише: Небојша Поповић
Саудијска Арабија почела је да хапси своје држављане који на друштвеним мрежама негативно коментаришу рат између Израела и Хамаса. Међу ухапшеним налази се један од менаџера у компанији која је укључена у амбициозни план економске трансформације Саудијског краљевства познат као – „Визија 2030“, јер је исказао ставове о рату у Гази које власти сматрају запаљивим.
Такође, спекулише се да је ухапшена и јавна личност која је поручила да Израелу због Газе никада не смије бити опроштено, те позвала на бојкот ресторана америчке брзе хране у земљи. Све за сада дјелује доста мистериозно јер су људи заплашени, и дијеле информације о хапшењима, али само под условом да остану анонимни, и они и ухапшени.
Западни медији позивају се на изјаву једне од особа блиске саудијској Влади која хапшења приписује високом нивоу будности, као и жељи Ријада да грађане одврати од онлајн изјава о рату у Гази које би могле угрозити националну безбједност.
Убиство преко 34 хиљаде Палестинаца у појасу Газе произвело је одијум против Израела широм арапског свијета, па Ријад очито има интерес да у својој земљи некако задржи ствари под контролом.
На помолу историјски пакт САД и С. Арабије
Објашњење за стајање на страну Израела и мањак арапске солидарности у случају израелско-палестинског сукоба у Гази по свему судећи могао би бити историјски пакт који је на помолу између Саудијске Арабије и САД. Према писању агенције Блумберг, Ријад и Вашингтон дијеле недеље од договора који би укључивао безбједносне гаранције и пут ка успостављању дипломатских односа Ријада са Израелом, уколико Америка помогне да се приведе крају рат у Гази.
Према оцјени упућених у преговоре, ради се о договору који би потенцијално преобликовао архитектуру Блиског Истока, и који би осим гаранција за безбједност Саудијске Арабије и Израела, учврстио позицију САД у региону, те смањио утицај Ирана и Кине. Краљевство би наводно добило приступ америчком напредном наоружању које је до сада било ван домашаја, док би се принц Мохамед Бин Салман сложио да ограничи употребу кинеске технологије у замјену за америчке инвестиције у вјештачку интелигенцију, квантне рачунаре, те помоћ у изградњи цивилног нуклеарног програма.
Небојша Поповић: САД запријетиле одмаздом Међународном кривичном суду у Хагу
Уколико би договор био постигнут, што је према признању укључених, и даље далеко од сигурног, на потезу би био израелски премијер Нетењаху, који би мора да пристане на не тако мали уступак – а то су завршетак рата у Гази као и трасирање пута за палестинску државност.
Иако је договор првобитно био замишљен на трипартитној основи у троуглу Вашингтон, Тел Авив – Ријад, са намјером да Израел и Саудијска Арабија успоставе дипломатске везе, у овом моменту централна тачка своди се на завршетак рата између Израела и Хамаса, који изазива велике протесте на Западу(и у самој Америци)и због кога су у Саудијском Краљевству почели да хапсе сопствене грађане.
Нема дилеме да би договор и завршетак рата у Гази морали бити постигнути чим прије уколико се жели успјех читаве дипломатске операције, јер у противном ништа није сигурно, а нарочито са стране Америке у којој влада обесхрабрујуће расположење у Конгресу за издавање безбједносних гаранција Ријаду, и нарочито у моменту када је предсједнички кандидат Трамп саопштио да се децидно противи стварању палестинске државе.