Piše: Nebojša Popović
“Bojkot institucija svakako nije u interesu Crne Gore, u vrijeme kada zemlja želi da napreduje u procesu integracije u EU. Umjesto toga, Crnoj Gori su potrebne sve njene snage kako bi ostvarila ambiciozan plan o pristupanju EU. To jedino može biti postignuto putem široke političke podrške za ključne reforme i odluke iz oblasti vladavine prava. Ne postoji drugi put.”
Dakle, ambasador Evropske unije u Podgorici Johan Satler, u odgovoru na pitanje Pobjede – da li EU odobrava najavu opozicije da bojkotuje rad Skupštine i pojedinih parlamentarnih radnih tijela, nije mogao biti jasniji.
Poruka EU crnogorskoj opoziciji je nedvosmislena – u Briselu nemaju nikakvog razumijevanja za opstrukciju rada Skupštine, što smatraju ekvivalentnim postavljanju klipova u točkove kretanju Crne Gore na evropskom putu. Ukoliko Crna Gora počne da gubi tempo zbog nerada Skupštine, Brisel će za to isključivo smatrati odgovornom opoziciju.
Na vlastima u Podgorici je sada jedino da pokažu više tolerancije nego što je to imao DPS tokom svoje teror vladavine, i ne nasjednu ni na kakvu provokaciju koja bi politički zapalila situaciju u Crnoj Gori. U tom ključu je i poruka ambasadora Saltera da EU sada očekuje „obezbjeđenje pune funkcionalnosti Ustavnog suda kroz blagovremeni izbor preostalih sudija“, što je „ključni uslov na putu ka EU“.
Naglasak u poruci Brisela je na riječi „preostalih“ sudija. Što znači da u opticaju nije vraćanje, sada već penzionisane sutkinje Ustavnog suda, Dragane Đuranović. To je ujedno i poruka koaliciji „Pokret za Podgoricu“ iz koje su juče poručili da neće pregovarati ni sa kim ko krši Ustav.
Taj stav grupacije koju predvodi predsjednik Jakov Milatović lijepo zvuči ali je neprincipijelan i krajnje licemjeran, jer se ta grupacija već nalazi u koaliciji sa partijom URA za koju je Ustavni sud sasvim nedavno pravosnažno presudio da su prekršili Ustav Crne Gore, kada su izglasali zakon sa kojim se opština Zeta izdvaja iz Glavnog grada.
Za stranku DPS ta stvar je još drastičnija s obzirom da su pod njenim vođstvom Filip Vujanović i Vesna Medenica čak u tri navrata obnašali funkcije predsjednika Crne Gore, odnosno predsjednice Vrhovnog suda, iako Ustav za pomenute funkcije predviđa maksimalno dva mandata…
Elem, saga oko formiranja vlasti u Podgorici neminovno ulazi u finale. Ukoliko Pokret za Podgoricu baš insistira da neće ni sa kim ko krši Ustav – onda mu u ovom trenutku kao opcija paradoksalno preostaju jedino PES i 30. avgustovska većina, jer su u pitanju jedine partije za koje Ustavni sud do sada nije presudio da su se ikada ogriješile o najviši pravni akt. Sve drugo bilo bi, nažalost, pripremanje terena i alibi za savez sa organizovanim kriminalom.