AEK kec, iz 1 u 1, 3+. Većina kladioničara je lijeno konstatovala novu pobjedu isprativši tri najčešće igre i krenula dalje. Neki zaljubljenik u fudbal je zapazio da je prvi gol dao Gaćinović, ali iza uobičajene ligaške utakmice se krije velika fudbalska priča o jednom od velikana grčkog fudbala.
Skraćenica AEK logično zvuči da ima veze sa Atinom, ali priča je bogatija istorijom. Klub su 1924 osnovali Grci netom izbjegli iz Turske i dali mu ime Atletski savez Konstantinopolja ili skraćeno AEK. Za grb kluba je izabran vizantijski dvoglavi orao sa spuštenim krilima, kao znag tuge za izgubljenim domom.
Pod istim okolnostima, sa istim grbom, osnovan i solunski PAOK, kao Sve(pan)solunski atletski klub Konstantinopoljaca. Bio je to način da maloazijski Grci sačuvaju sjećanje na zemlju svog porijekla i Carigrad, koji je bio centar grčke kulture i života skoro dva milenijuma.
Iako je prošao vijek, AEK i PAOK ostaju čuvari sjećanja bar u simboličnom smislu. Sto godina kasnije, carigradski AEK čak igra prijateljske utakmice sa istanbulskim Galatasarajem.
Ostajući vjeran tradiciji, AEK je svoj novi stadion nazvao „Aja Sofija“, po najznačajnijem hrišćanskom hramu koji je ostao u Carigradu. Na tom stadionu je odigrana i utakmica sa početka sa ove priče.
Ali što se nas tiče ostala je interesantna fotografija sa ceremonije otvaranja stadiona na kojoj se vidi nekoliko pravoslavnih sveštenika koji osveštavaju stadion.
U 21. vijeku. U državi članici EU i NATO. Bez protesta. Pa kako to, zapitaće se naš građanin naviknut da štreca od svakog javnog pojavljivanja mantije. Pa lako. Tako žele navijači i nije ih briga šta misli Brisel, a ni Brisel realno ne interesuju takve stvari. Sport i dalje postoji zbog navijača koja ga prate. Pa ako je to želja navijača, problema nema. Ako nekome smeta, bar fudbalskih klubova ima u izobilju.
Uostalom, novi stadion na Cetinju je dobio ime „Sveti Petar Cetinjski“ (skraćeno SPC), jer je to bila želja Cetinjana. I nije bilo nikakvih protesta zbog miješanja religije i sporta. I naravno da nije protesta. Nije sad neko predložio da se stadion u Beranama nazove sveti Sava pa da eksplodiraju mediji. Ne mislim da treba osporavati Cetinjanima da izaberu tako jako ime za stadion, jer je u klubu sa kapelom u grbu takvo stanje, da mu je potrebna pomoć sa svake strane.
Dakle stadion SPC će uskoro biti otvoren u prestonici, a mene interesuje samo jedno.
Ko će ga osveštati?
Nebojša Babović