Piše: Miodrag Lekić
Možda je lično pravo Duška Markovića da pokuša u emisiji „Nedelja u retrovizoru“ predstaviti se ekskluzivno kao političar i predsjednik vlade, a ne kao i obavještajni policajac. Zapravo ono što je bio, i to kao neka vrsta crne kutije perioda duboke kriminalizacije crnogorske države.
Ali vjerovatno on nema pravo da saopštava netačne tvrdnje, posebno o karakteru i ulozi obavještajne službe ANB. Umjesto da sada, kada je valjda ne slučajno napustio DPS, pomogne u osvjetljavanju tog mračnog perioda, između ostalog teškog zločina, kukavičkog ubistva novinara Duška Jovanovića, Marković je saopštio da je ANB bio sistemski samostalan, profesionalan organ koji nije ni trebalo da nekome nešto odgovara. Osim – kako je rekao – inspektoru, čime je objašnjenje dobilo groteskne razmjere.
Marković zna dobro da nije bilo tako. Biće da je neko upravljao tom službom, da je i taj segment bio dio sistema koji se u političkoj teoriji naziva plutokratski režim. Dakle, hibridni režim koji karakterišu, s jedne strane fasadne i kontrolisane državne institucije.
Miodrag Lekić: Intelektualci ćute, a trebalo bi da učestvuju u društvenom životu
I s druge strane, paralelni sistem koji je faktički upravljao zemljom i jako ličeći na mafijašku organizaciju. To je mreža vertikalno strukturiranog vrha politike na čelu sa vrhovnim šefom (bosom) i povjerljivim operativnim ljudima – savjetnicima, tajkunima, policijskim funkcionerima, tajnim službama, osobama iz korumpiranog pravosuđa i kriminala, sve do kruga takođe oprobanih klijentelističkih propagandista.
Ovakav sistem je bio povod da i jedan od najpoznatijih američkih intelektualaca Moizes Naim u uglednom “ Foreign Affairs“ prilično neprijatno nazove Crnu Goru “ mafijaškom državom“ Za razliku od klasične mafije ovaj plutokratski sistem etablirane korupcije i kriminala se prikrivao i ideološkom pričom o kultu borbe za neki viši istorijski cilj, pri čemu je tokom te vladavine promjenjeno nekoliko, pa i oprečnih ciljeva.
U funkciji trajanja plutokratske vlasti podsticane su podjele u crnogorskom društvu, posebno one nacionalne, stvarajući postepeno društvo etno feuda i nacionalističkih ideologija čije posledice upravo živimo.
Poznato nam je da je Marković izašao, pretpostavljamo neslučajno, iz stranke čiji je vrh, posebno njen poglavnik, bio stub opisanog plutokratskog režima.
I da je Marković u statusu premijera povremeno pokušavao da djeluje van stroge hijerarhije pomenutog sistema. Zato on sada malo iznenadi „objašnjenjima“ opisanog sistema. Da li iz straha od prethodnog društva ili nekog oblika utemeljene autocenzure – sada je to i nebitno.
Činjenica da nije bilo dovoljno doraslosti i ozbiljnosti u vođenju državne od strane vlasti nakon 30. avgusta ne mijenja ocjene o prethodnom sistemu u kojem vrh ANB izvjesno nije bio „profesionalna i nezavisna služba“ nego jedan od stubova kriminalnog djelovanja, primarno pod kontrolom i za račun vrhovnog šefa.
Izvor: Fejsbuk