Избор црногорског предсједника Јакова Милатовића и парламентарни избори који су услиједили добар су симбол и знак, да макар у једном дијелу региона окрећемо леђа прошлости и да тражимо нову генерацију лидера, казао је шеф Канцеларије за Централну и Јужну Европу у Стејт департменту Малколм Мекдауел
Он је, како преноси Глас Америке, поручио да је лидер САД Џо Бајден послао писмо Милатовићу у ком је навео да Сједињене Државе настављају да подржавају Црну Гору, „док ради на изградњи стабилне, инклузивне, мултиетничке демократије, способне да примијени реформе како би напредовала у приступу ЕУ и у борби против корупције“.
„То се односи на све земље Западног Балкана, не само на Црну Гору“, рекао је Мекдауел на конференцији у Вашингтону, у организацији Трансатланске мреже лидерства и Атлантског савета.
На конференцији су учествовали амерички званичници и ресорни министри из региона, а Мекдауел је такође казао да треба нормализовати односе Србије и Косова.
„Шта смо ми као међународна заједница и регион, спремни да урадимо да бисмо се успротивили онима који би да пробуде духове насиља и тензија у Босни и Херцеговини, који доводе у питање њен суверенитет и територијални интегритет и мултиетничност. То није нешто што САД може сама да ријеши, то је како да помогнемо да земље региона буду ближе једна другима, самим тим и Европској Унији, то је наш стратешки интерес. Зато смо и подржали разне регионалне иницијативе као што је Отворени Балкан“, додао је Мекдауел.
Према ријечима Дејвида Де Фалка, замјеника помоћника секретара за трговину САД, америчке компаније препознају повезаност Западног Балкана и Југоисточне Европе и већ има доста потенцијала.
„Приватни сектор нам помаже да схватимо које су опције, поготово млађе генерације имају нека очекивања, као и код вас. Морамо да слушамо и цивилно друштво. Имали смо догађај у Београду, гдје је свих шест западнобалканских држава, са компанијама, тамо било представљено. Бизнис жели да буде у региону. Све више бизниса жели да дође у регион. Довео сам 27 компанија са собом и секторе који су они тражили су најмодернији. И ту има могућности, када причамо о ланцу доставе, о додатним вриједностима, о пословима и напретку, има много прилика“, казао је он.
Један од организатора ове конференције Саша Топерић, извршни потпредсједник Трансатланске мреже лидерства наводи да је увокек за регион добро да има неко присуство у Вашингтону, као и да чује поруке о уласку у ЕУ и о стратешким енергетским одлукама.
„Диверсификација самог сектора је у интересу свих грађана и земаља Западног Балкана. На крају – сајбер сикјурити, то јесте проблем, који регија тек треба боље да освијести, то је проблем са којим треба тек да се ухватимо сви у регију у коштац, јер то ће бити, по мени, начин на који ће се одређене стратешке политике Кине, Ирана, Русије и других фактора који нису за неке пројекте транслантских и европских интеграција, још више одржавати у регији“, рекао је Топерић за Глас Америке.
Министарка за европске интеграције Србије Тања Мишћевић сматра да је цоо регион у процесу интеграција и да није исто као на почетку века.
„Када је у питању политичка воља, на Западном Балкану је имамо, али када дођемо до саме примене, онда наилазимо на проблеме, јер реформе много коштају“, додала је она.
На панелима о енергетским политикама али и евроинтеграцијама учествовали су ресорсни министри Србије, Црне Горе, Албаније, Северне Македоније и Босне и Херцеговине.
Министарка екологије Црне Горе Ана Новаковић Ђуровић истакла је у разговору за Глас Америке да је Црна Гора добила подршку САД за енергетске пројекте.
Помоћник државног секретара за енергетске ресурсе Џефри Пајат, истакао је да живио у сусједству као амерички амбасадор у Грчкој и да познаје ситуацију, зна које изазове и могућности Западни Балкан има.
Он је додао да је Америка посвећена даљем партнерству са Балканом и енергетској безбједности, а прије свега диверсификацији од руских фосилних горива као и преласку на декарбонизацију.
„Поготово кроз хитно напуштање угља и повећање коришћења нових извора, где Западни Балкан има толико потенцијала, вјетра, соларне и геотермалне енергије, и у чему Сједињене Државе желе да буду јак партнер“, навео је Пајат и истакао да постоји спремност за помоћ за комерцијализацију геотермалних пројеката свуда по Западном Балкану.
Извор: Глас Америке/РТЦГ