Академик Бранко Ћопић је посведочио да је комесар саопштио да Бога више нема. Религија је звана опијум за народ све док је нису заменили други опијати1
Господе јесмо ли у
Исконске сате
Налик на твоје
Обличје и данас
Ако ли нисмо каква
Туга за нас
Ако ли јесмо каква
Туга за те
Ови стихови, па и сам академик Јован Дучић били су прокажени, а нарочито песма „Врбас“, испевана 1941. године на прву вест о покољима Срба у Босни и Херцеговини. Било је то време кад је Бог писан малим словом, а реч свети стављана под знаке навода. Чак је и у САНУ приликом прославе 800 годишњице Светог Саве вођена расправа да ли да се назове Свети Сава или Растко Немањић. Ава Јустин Поповић је написао да би Растко Немањић без Светог Саве био нико и ништа.
Академик Бранко Ћопић је посведочио да је комесар саопштио да Бога више нема. Религија је звана опијум за народ све док је нису заменили други опијати.
Срби су рано добили Библију на свом језику, али упућенији су тврдили да она код Срба није имала ону улогу као код неких других народа.
У комунистичко време идући на запад чудили смо се кад смо Библију затицали у свакој хотелској соби. На истоку је била забрањена и кријумчарена у корицама историје СКПБ-еа. Од многих примера само да споменем писца Миладина Ћулафића, професора Гимназије у Младеновцу, кога је УДБА саслушавала зато што је ученицима препоручивао да прочитају Соломонову „Песму над песмама“.
Временом се испостављало да атеистичке поезије нема. Бранко Ћопић је пре одласка на онај свет путовао у Свету Земљу и посетио Христов гроб. Чуло се да је то кап која је прелила чашу његових грехова. И у нашој највишој националној научној и уметничкој установи се може чути да у њој има националиста, па чак и оних „клеро“.
Говор приликом уручења награде „Бранко Ћопић“
Извор: Вечерње новости, 28.4.2023.