Пише: Крег Мареј
Колективна равнодушност којом су западни медији и политичка класа забиљежили покушај атентата на словачког премијера Роберта Фица указује на много тога.
Можете ли замислити гњев и емоције које би изразиле западне силе да није нападнут Фицо, него проукрајински, антируски лидер унутар ЕУ? Наруџбе за ново оружје које би биле представљене произвођачима оружја, трупе које би биле распоређене, мачеви којима би се звецкало?
Уместо тога, медији нам говоре да је Фицо био против слања оружја Украјини и против претњи Русији. Речено нам је да није прихватио доминантну нарацију о вакцинацији против ковида. Медији не кажу баш да је заслужио да буде упуцан, али долазе веома, веома близу томе.
Сарадници из ЕУ су у складу са протоколом дали изјаве шока и гађења због напада на Фица, али су те изјаве биле формалне и површне. Порука „није он баш један од нас“ била је веома јасна.
Сада постоји уређен сет неолибералних вjеровања којих се свако ко у западним државама учествује у јавним пословима мора придржавати, или ће бити изван граница прихватљивости.
Непридржавање свих ових вјеровања чини вас „популистом“, „теоретичарем завјере“, „Путиновом марионетом“ или „корисним идиотом“.
Ево неких од тих „кључних вјеровања“:
1) Богатство ствара само мали број ултра-богатих капиталиста од којих на крају зависи запослење свих осталих.
2) Закони који регулишу финансијске структуре морају стога тежити ка концентрацији богатства у рукама ових појединаца, како би они њиме могли располагати њиме како желе.
3) Државно креирана валута мора бити концентрисана и дистрибуирана само приватним финансијским институцијама.
4) Јавна потрошња је увијек мање ефикасна од приватне потрошње.
5) Русија, Кина и Иран представљају егзистенцијалну пријетњу Западу. Та пријетња обухвата и економску и физичку, војну претњу.
6) Колонијализам је био благодат за свет, доносећи економски развој, трговину и образовање људима инфериорних култура.
7) Ислам је пријетња западним вриједностима и свјетском развоју.
8) Израел је неопходан пројекат за ширење западних вриједности на нецивилизованом Блиском истоку.
9) Безбједност захтјева посвећивање веома значајних ресурса производњи оружја и вођењу континуираног рата.
10) Ништа не смије угрозити интересе војне и оружане индустрије. Никаква борба против корупције или криминала не може надвладати потребу да интереси војно-индустријског комплекса буду неоспорни
Свака девијација од било које од тачака овог “вјерују” представља изазов за цијели систем, и зато мора бити искорењена. Примјетићете да у овој архитектури мишљења нема мјеста за вриједности попут слободе говора или слободе окупљања. Једноставно се не уклапају. Нити је могуће у овој архитектури укључити стварну демократију, која би људима дала могућност избора у шта да вјерују.
Ако прихватите ову архитектуру мишљења, онда морате тврдити да је геноцид у Гази добра ствар, и да ако изјавите да није добра ствар, онда се ради о пријетњи цијелој структури. Зато смо били свједоци спектакла политичара који се супротстављају и затим потискују своје сопствене људе, спремни да уложе сав свој политички капитал у службу геноцидног ционизма.
Ријечи се боре да изразе ужасе које смо сви видјели у Гази, те не остаје непримјећено да су страшна страдања и обим злочина изазвали велики расцјеп у неолибералном систему веровања који се више не може сакрити од људи.
Газа има импликације које воде до преиспитивања целог система. Зашто се TikTok забрањује, како би се људи спријечили да добијају информације о Гази? Зашто је проблем што је платформа у власништву Кине?
Шта је Кина урадила да буде проглашена непријатељем? Кина војних претензија према Западу. Од наше укупне куповине техничке робе, велики дио потиче из Кине. Зашто је овај важни трговачки партнер „непријатељ“?
Зашто је Русија наш непријатељ? Идеја да ће руска војска искрцати на Ваш је потпуно неизводљива. Руска држава, током вијекова и кроз веома различите режиме, никада није имала ни најмању жељу да освоји Британска острва. У Великој Британији, под различитим владама, шарлатани готово три вијела тврде да постоји пријетња од руске инвазије како би оправдали веће трошкове одбране.
Зашто је уопште потребно имати „непријатеље“?
Крег Мареј је аутор, водитељ и активиста за људска права. Био је британски амбасадор у Узбекистану од августа 2002. до октобра 2004. године и ректор Универзитета у Дандију од 2007. до 2010. Његово извештавање у потпуности зависи од подршке читалаца. Претплате за одржавање овог блога су са захвалношћу примљене.
Извор: CraigMurray.org.uk.
Превод: Журнал