
Истраживачки тим у Кини објавио је анализу узорака узетих пре више од три године са пијаце која је повезана са избијањем Ковида – 19. Пијаца Хуанан на којој се продају рибе, плодови мора и дивље животиње, била је централна тачка у потрази за пореклом корона вируса. Али ово је прва рецензирана студија биолошких доказа прикупљених са пијаце још од 2020. године.
Повезивање вируса са животињама које се продају на пијаци, могло би да отвори нове путеве истраге о томе како је епидемија почела. Повезивање вируса са животињама које се продају на пијаци, могло би да отвори нове правце у истрази о томе како је епидемија почела.
Истраживање открива да брисеви који су били позитивни на вирус садрже и генетски материјал дивљих животиња. Неки научници кажу да је ово још један доказ да се болест у почетку преносила са заражене животиње на човека. Али други су позвали на опрез у тумачењу налаза и остаје нејасно зашто је било потребно три године да генетски садржај узорака буде објављен. Друга теорија је усредсређена на информацију да је вирус случајно процурио из лабораторије у Вухану.
Нема дефинитивног доказа
Кинески истраживачки тим објавио је прву верзију студије на интернету у фебруару, али тада нису саопштене генетске информације које су биле садржане у узорцима прикупљеним са пијаце. Друга међународна група истраживача је касније објавила сопствену процену онога што откривају кључни брисеви са пијаце, пошто су уочили да су генетске секвенце објављене на интернет страници за размену научних података. Ова нова анализа, коју су потврдили и други научници пре него што је објављена у часопису Nature, садржи и важније детаље о садржају тих узорака, који су прикупљени са тезги, површина, кавеза и машина на пијаци.
Рад кинеског истраживачког тима показао је да су неки узорци, прикупљени из делова у којима се продавала дивљач, били позитивни на вирус. Њихова анализа је такође показала да су се животиње, за које се сада зна да су подложне вирусу, посебно ракунски пси, продавале живе на тим локацијама. Међутим, кинески истраживачи су истакли да њихова открића не представљају дефинитиван доказ о томе како је епидемија почела. „Ови узорци из животне средине не могу доказати да су животиње биле заражене“, наводи се.
Остаје могућност, додаје се у саопштењу, да је вирус на тржиште унела заражена особа, а не животиња. Професор Дејвид Робертсон са Универзитета у Глазгову је виролог који је учествовао у генетско истраживање порекла САРС-ЦоВ-2 од када се појавио 2020. „Најважније је да је овај веома важан скуп података сада објављен и доступан другима за рад“, рекао је он је за ББЦ Њуз. Али је додао да је садржај узорака „убедљив доказ да су животиње тамо вероватно заражене вирусом“.
„Важан је читав скуп доказа.
„Када ово спојите са чињеницом да су рани случајеви ковида у Вухану повезани са пијацом, то је јак доказ да је тамо вирус прешао са животиње“, рекао је он. Налази су објављени док теорије о цурењу у лабораторији све више узимају маха међу властима у САД.
Кинеска влада оштро је демантовала сугестије да је вирус настао у научном објекту, али ФБИ је рекао да сада верује да је тај сценарио „највероватнији“. Исто тврде и из америчког Министарства енергетике.
Различита америчка одељења и агенције истражили су мистерију и донели различите закључке, али је 1. марта директор ФБИ-ја оптужио Пекинг да „чини све да осујети и замаскира случај“. Открио је да је ФБИ био уверен у теорију цурења из лабораторије „већ доста дуго“. ФБИ није објавио налазе, што је фрустрирало неке научнике. ББЦ је контактирао главног истраживача из новог извештаја Кинеског центра за контролу и превенцију болести у Пекингу.
Викторија Гил
Извор: ББЦ