U Galeriji Grafičkog kolektiva otvorena je izložba crteža Uroša Toškovića – „Mistifikacija sa razlogom“. Izložba je otvorena do 23. maja, a organizovana je povodom objavljivanja monografije posvećene jednom od najznačajnijih jugoslovenskih i crnogorskih umetnika 20. veka.
Uroš Tošković je pripadao retkoj vrsti umetnika kojima je egzistencija bila podređena stvaralaštvu. Odbacivanje društvenih konvencija, ekscentrično ponašanje, ali pre svega vanvremenski crtački dar učinili su da Tošković tokom karijere, koja je trajala duže od šest decenija i vodila ga širom sveta postane legenda. Anegdota kaže da je Pikasa koji je u Parizu hteo da kupi njegov crtež odbio rečima: Skup sam ja za tebe.
Izložba “Nikola Tesla – čovek iz budućnosti” otvorena u Dvorani Park
„Upamćen je kao izvanredno neobičan čovek. On je ostao potpuno veran sebi i toj jednoj mračnoj, gotovo mistifikatorskoj poetici koja je prepuna humanizma, prepuna duše kakav je i bio kao čovek“, ističe prof. emeritus Irina Subotić, istoričarka umetnosti.
Povod za izložbu je kapitalna monografija posvećena Urošu Toškovića. Autor je Bojan Krljić uz blizu 400 crteža, predstavljeni su katalozi izložbi i fotografije iz Toškovićevog života.
Video snimak izložbe
„Pokušao je da rekonstruiše čitav njegov život koji je bio turbulentan, nemiran i kretao se od Crne Gore – od Herceg Novog, Cetinja, preko Beograda do Pariza, putovao je u Njujork, Los Anđeles. Imao je zaista nemiran život i na svim tim tačkama se nalaze njegovi crteži“, navodi Ljiljana Ćinkul.
Noseći nemir odrastanja za vreme Drugog svetskog rata, širinu duha, fantastični i brutalistički izraz koji je bio odlika njegove epohe, Uroš Tošković je ostao, prema rečima umetničke kritike, jedan od najboljih svetskih crtača druge polovine dvadesetog veka.
Izvor: RTS