Jugonostalgija je još jaka među državama na postjugoslovenskom prostoru, gdje većina građana vidi više štete nego koristi od raspada SFRJ, pokazalo je istraživanje koje je uradio Galup. Prema njihovoj analizi 65 odsto ljudi u Crnoj Gori smatra je raspad Jugoslavije bila greška.
To mišljenje dijeli 81 odsto Srba, 77 odsto građana Bosne i Hercegovine, kao i 61 odsto Makedonaca. Za Jugoslavijom manje žale Slovenci, njih 45 odsto, Hrvati 23 odsto, dok ih je na Kosovu tek 10 odsto.
Percentage of people who thinks the collapse of Yugoslavia was a mistake:
🇷🇸 Serbia: 81%
🇧🇦 Bosnia and Herzegovina: 77%
🇲🇪 Montenegro: 65%
🇲🇰 North Macedonia: 61%
🇸🇮 Slovenia: 45%
🇭🇷 Croatia: 23%
🇽🇰 Kosovo: 10%According to Gallup
— World of Statistics (@stats_feed) October 30, 2024
Jugoslavija ili službeno Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija postojala je od kraja drugog svjetskog rata 1945. do raspada 1992. godine. Bila je socijalistička država koju su kao federaciju činile današnje nezavisne republike Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska, Makedonija, Slovenija i Srbija.
SFRJ je bila zemlja samoupravnog socijalizma, sa jednopartijskim delegatskim sistemom predstavljanja, planskom privredom i specifičnim sistemom radničkog samoupravljanja.
Jugoslavija je svojevremeno zaslužila međunarodno priznanje zahvaljujući borbi protiv fašizma, otporu staljinizmu, politici nesvrstanog pokreta u kojem se okupilo više od milijarde stanovnika planete, među kojima je SFRJ imala značajno mjesto.
Izvor: RTNK