Пре тачно четири и по деценије, у јануару 1979, у СР Немачкој је на телевизији приказана америчка мини-серија „Холокауст“. Гледало ју је 20 милиона људи, око 36 одсто становништва које је поседовало телевизор. Ниједан артефакт у историји није толико утицао на немачко „суочавање с прошлошћу“ колико ова телевизијска серија.
Пише: Мухарем Баздуљ/ОКО/РТС
Америчка ТВ мрежа NBC је од 16. до 19. априла 1978, четири ноћи заредом, приказала четири епизоде мини-серије „Холокауст“. Серију је осмислио и креирао Џералд Грин, режирао ју је Марвин Чомски, а међу главним глумцима били су Џозеф Ботомс, Џејмс Вудс и Мерил Стрип.
У средишту приче је фиктивна јеврејска породица Вајс из Берлина, а њене чланове пратимо од Кристалне ноћи до ослобађања Аушвица. У Америци ју је током премијерног приказивања гледало чак 120 милиона људи. Серија је освојила неколико важних телевизијских награда, укључујући Еми, Греми и Златни глобус.
Неки важни аутори писали су јој хвалоспеве, попут познатог есејисте и песника Клајва Џејмса. С друге стране, критиковали су је неки од најчувенијих преживелих из холокауста попут Елија Визела, славни историчари попут Тонија Џада, као и творац можда најцењенијег уметничког филма о страдању Јевреја у Другом светског рату „Шоа“ – Клод Ланцман. Оно што је, међутим, неспорно јесте велики друштвени утицај овог телевизијског играног програма, чак и присутнији у СР Немачкој него у САД.
Без застаревања
Неколико месеци након што је серија премијерно приказана на немачкој телевизији WDR, парламент СР Немачке укинуо је могућност застаре за ратне злочине почињене током Другог светског рата, што сви сматрају директном последицом ширег друштвеног утицаја који је ова серија направила. Легенда каже да су током четири јануарске ноћи кад је приказивана улице биле празне.
Серију је гледало око 20 милиона људи, што ће рећи више од трећине оних који су у домаћинству имали телевизор. У складу са ондашњим културолошким обичајима, није титлована него је синхронизована, па су је и стога гледаоци у доброј мери доживели као „домаћу“.
Људи су се масовно и бесно питали како је могуће да се с њиховим земљацима и суграђанима десило то што се десило. Сам термин „холокауст“ масовно је заживео заправо тек након приказивања ове серије. Оно што је нарочито интересантно јесте и чињеница да је њена популарност на неки начин ујединила тадашње две Немачке. У ДДР-у се, наиме, могао пратити сигнал телевизије која је у СР Немачкој приказивала серију, па је и тамо „Холокауст“ био један од првих артефаката фокусиран на судбину „обичних“ Јевреја.
Медијска „бомба“ у коју се серија претворила била је одмах јасно препознатљива и изван немачких граница. Примера ради, већ деветог фебруара 1979, у ондашњим „ТВ Новостима“, Јурица Керблер овако извештава југословенску публику:
„Зашто данас, тридесет и нешто година од догађаја које приказује ова серија Немци доживљавају шок? Велики број искрено признаје да о многим стварима нису ништа знали, јер историја коју су учили у школама и на факултетима није са тим упозната. Ту се ради о две трећине данашњих становника СР Немачке који су рођени после рата […] Анкете су показале да је први наставак серије видело око 12 милиона Немаца. Пре приказивања серије на сваком важном пункту, као код ТВ торњева, дежурале су јаке полицијске патроле. Реакција је била жестока. После прве епизоде регистровано је чак 75.000 позива у студију […] Први пут после рата млади имају прилику да виде историју у којој нису учествовали, али коју морају да познају и коју морају да осуде. То је била намера твораца серије ‘Холокауст’. Жеља да се она никада више не понови“.