Показало се јуче да се ратови воде и на симболичком пољу. Ипак, завршавају се за мировним столом. У том смислу охрабрује кинеска мировна иницијатива.
„Изненадна“ посета председника Бајдена Кијеву, објашњава Њујорк Тајмс, предузета је са намером да се охрабре савезници, како Украјинци, тако и Европљани. Биће да је главна намера, ипак, била да се покаже надмоћ над Путином и Русијом, јер моћници знају да је човек првенствено симболичка животиња, да су симболи ти којима се утврђује статус у друштву. Бајденова посета Кијеву на годишњицу почетка „Путиновог рата“ вишеструко је симболична, и овај јак амерички маркетинг, дуго ће се још тумачити.
Што се практичне стране посете тиче најављена је знатна војно-финансијска подршка и, како је рекао Бајден, тешка времена за Украјину.
Зар нису већ довољно тешка? Да ли би моћни могли да се договорите о сферама утицаја, а да оставите „рају“ на миру?
Толики су ратови тако завршени, зашто то не би могло да се деси и овог пута?
Извесну наду да би то ипак могао да буде исход једногодишњег рата, доноси најава скорог састанка Путина и члана партијског Политбироа за спољну политику и водећег кинеског стратега Ванг Јиа, сусрета у Москви који је најавио портпарол Песков. Он је говорио о обимном дневном реду састанка, пре ће бити да ће се разговор свести на најављени кинески мировни план: мир за Украјину, безбедносне гаранције за Русију. Ји је о томе већ подробно дискутовао са државним секретаром Блинкеном, по каснијим Блинкеновим изјавама не делује да су кинеска и америчка страна успоставиле довољан степен поверења по овом питању.
Ипак, охрабрује што је Кина преузела своју одговорност за стање у свету и покренула мировни процес.
Александар Живковић