Врли нови медијски поредак
17. децембра, 2021.
У чему сте ви бољи од њих?
17. децембра, 2021.
Прикажи све

Игра која доноси енормну зараду

Шах, (Фото: WIRED)

Магнус Карлсен,
(Фото: Слободан Печат)

Популарност шаха је процвјетала за вријеме пандемије КОВИД-19, а ова игра сада остварује озбиљну зараду на више различитих платформи, али и дијели богатство широм свијета. Како и зашто? Магнус Карлсен је шаховски велемајстор и петероструки првак свијета у овој игри. Из Дубаи Експо 2020 центра, почетком децембра мјесеца, је понио са собом 1.380.000 долара након што је побиједио руског велемајстора Јана Непомњашчија.

 Упркос поразу, Рус је зарадио 905.000 долара из наградног фонда. Популарност шаха је процвјетала за вријеме пандемије ЦОВИД-19, а ова игра сада остварује озбиљну зараду на више различитих платформи, али и дијели богатство широм свијета. Милиони људи широм свијета су путем различитих стреаминг платформи посматрали финални дуел између Царлсена и Непомњашчија, неколико сати током двије седмице колико је трајао финални окршај.

Нетфликсов увод у популаризацију

Али прије него ли су њих двојица изашли на позорницу, један догађај у октобру 2020. године много је утицао на популарност шаха – Нетфликсова серија: The Queen’s Gambit (Дамин гамбит). Само у првом мјесецу приказивања ову серију је погледало више од 62 милиона људи. Чак и данас ова серија налази се међу најгледанијима на најпопуларнијој филмској и серијској платформи на свијету. Подсјећамо, прича прати Бет Хармон, коју глуми Ања Тејлор-Џој, шаховску генијалку из сиротишта, која се бори с овисношћу, а паралелно жели постати најбоља шахисткиња на свијету.

 Серија је базирана на истоименом роману Волтера Тревиса из 1983. године. Проблематично дјетињство Бет у роману и серији базирано је личним искуствима аутора. Када је имао девет година дијагностицирано му је срчано обољење, родитељи су га напустили и смјестили у дом за опоравак. Током свог боравка тамо, дрогиран је три пута дневно барбитуратом познатим као фенобарбитал. И, баш као што видимо код Бет у Дамином гамбиту, управо то га поставља на пут зависности.

Дамин Гамбит,
(Фото: Headliner.rs)

Синоним за шах

Серија је постала феноменалан увод у велики окршај двојице шаховских гладијатора, али је дала одличну платформу бројним компанијама који су искористили овај догађај као рекламу и могућност за додатну зараду.

 Творци Нетфликсове  серије “Дамин гамбит” консултовали су руску шаховску легенду Гарија Каспрова како би осигурали да шаховска игра буде уверљива. Каспаров је за руски сервис Радија Слободна Европа (РСЕ) описао како је помогао творцима серије да саму акцију на и ван шаховске табле учине аутентичном. Магнус Карлсен је сада име и презиме које је синоним за шах. Можда није први који је популаризирао ову игру, али је сигурно један од пионира који је зарадио право богатство. Mastercard, Unibet, Simonsen Vogt Wiig, Isklar, Meltwater – то су све компаније чији се логотипови могу видјети на његовој јакни коју је носио за вријеме финалног турнира којег је освојио по пети пут.

Поменимо само нека имена чији су се логотипови могли виђети у Дубаи Експо 2020: Ролекс, Rolex, Kaspersky, Phosagro, Mastercard, Unibet, Simonsen Vogt Wiig. Amazon, односно његова платформа Twitch била је задужена за стриминг. Али, прије него што је постао магнет за спонзоре – направио је дигиталну револуцију. Један је од оснивача PlayMagnus, компаније која сада функционише као е-леарнинг сајт уз издавање књига и онлине игара. Неки запослени у његовој компанији чак почињу дјеловати као де факто агенти за млађе играче.

Стари шах vs. нови шах

„Стари шах је заостајао у односу на друге спортове када је у питању комерцијализација и приступачност. Интернет пружа шаху огромну прилику јер је шах потпуно исти онлајн, за разлику од других спортова. Тенис није исти када се игра онлајн“, појаснио је Еспен Агдестеин, бивши менаџер Магнуса Царлсена и суоснивач компаније PlayMagnus. Онлајн компанија PlayMagnus има 60.000 мјесечних претплатника, а преко ње је зарадио 10 милиона долара само у првој половини 2021. године, преноси ЦНН. Тргујући јавно на берзи  Euronext Growth Oslo, његова тржишна капитализација је око 106 милиона долара и купио је подружнице као што су Everyman Chess i New in Chess..

 Магнус Cehss АС, компанија коју је Магнус Карлсен основао као тинејџер како би управљао својим добицима и чији је већински власник, посједује 8,9 посто PlayMagnusа. НБЦ Спортс је емитовао дневне 25-минутне програме резимеа мечева између Карлсена и Непомњашчија.Након четврте партије, то је био најгледанији спортски сегмент на каналу тог дана, према ФИДЕ (Интернационална шаховск федерација).Послије партије из ФИДЕ за ЦНН је саопштено да је у року од неколико минута након завршетка било штампано 37.200 публикација о мечу.

Шах,
(Фото: WIRED)

Човјек против машине

Популарност шаха расте из године у годину, а његова дигитализација и зарада од ње – у експанзији је 25 година. Подсјетит ћемо вас на један одгађај од прије 25 година који носи назив Deep Blue vs. Гари Каспаров. Deep Blue против Гарија Каспарова био је догађај од шест шаховских мечева између светског шампиона Гарија Каспарова и ИБМ-овог суперкомпјутера под називом Deep Blue. Први меч је одигран у Филаделфији 1996. и добио га је Каспаров резултатом 4-2. Други је одигран у Њу Јорку 1997. и побиједио је Deep Blue са 3½ – 2½. Меч из 1997. био је први пораз актуелног светског шампиона у шаху од компјутера у условима турнира. Партија из 1997. била је тема документарног филма: The man vs. Macihne.

 Побједа Deep Blue компјутера оцијењена је симболично значајном, односно знаком да умјетна интелигенција сустиже људску интелигенцију и да би могла побиједити једног од највећих интелектуалних шампиона. Каснија анализа мечева имала је тенденцију да умањи губитак Каспарова, гђе је наведено да је пораз резултат његове неуобичајено лоше игре и умањи интелектуалну вриједност шаха као игре која се може побиједити силом. Стручњаци предвиђају да је тек почетак револуције шаха, и у класичном и у дигиталном смислу. Фанови већ могу купити НФТ (Non-Fungable Token; Незамјењиви токен) верзију трофеја Championship Chess Tour, а бивши свјетски првак Гари Каспаров је лансирао своју НФТ колекцију која укључује старе фотографије и трофеје које је освојио руски велемајстор.

Кључна трансформација „Шахисти су заинтересовани за инжињеринг и финансије и стално траже више публике. Blockchain компаније имају много новца. Ово је сјајно вријеме за спорт, а сваки родитељ би волио да види своје дијете како игра шах“, појаснио је Адгестеин. Оно што је за љубитеље ове класичне игре врло битно: Шахом поново влада човјек, а не машина.

 Првих пет мечева на овогодишњем свјетском првенству у Дубаију – које су завршиле „савршеним неријешеним резултатом“ – чинило се да слиједе познати образац. Али тада је актуелни свјетски првак Магнус Kарлсен изненадио свог противника – и обожаватеље шаха диљем свијета.У мечу који је преокренуо очекивања, нудећи симболичну побједу „људи над машинама“.

„Шах је сада усљед кључне трансформације. Уз успон онлине шаха и великог успјеха Нетфлиxове серије ‘The Queen’s Gambit’ игра никада није била популарнија нити приступачнија. Унаприједио га је и напредак рачунара: Играчи проучавају и памте ‘савршене потезе’ (како их одређују компјутери) и тако јачају стил игре који се најчешће завршава неријешеним резултатом“, коментар је из Guardian-овог подкаста „Како је Магнус Карлсен преузео шах од машина“.

Хикару Накамура,
(Фото: Win.gg)

Ко је најбогатији шахиста ?

Занимљиво, у свијету је тренутно најмање десет особа које су стекле статус милионера играјући шах. Сви су они у статусу велемајстора игре, а најбогатији међу њима нису ни Карлсен, ни Каспаров ни Непомњашчи, које смо спомињали у овом тексту. Према Wealth Genious-, најбогатији шахиста свих времена је Хикару Накамура, који има нето вриједност од приближно 50 милиона долара.

Са 15 година, Накамура је постао најмлађи Американац који је постао велемајстор. Сада је петоструки шампион Сједињених Држава. 2014. године, ФИДЕ (Интернационална шаховска федерација) га је рангирала као број један у свијету на својим званичним листама за брзи и блиц шах. Накамура је пао на другу позицију сљедеће године, иза Магнуса Kарлсена.

Аднан Чомор

Извор: Радио Слободна Европа

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *