Био је то његов први дан на мјесту градоначелника Кундуза. На то мјесто су га поставили талибани. Гул Мохамад Елијас је давао све од себе да се прикаже у добром свијетлу.
Прошле недјеље побуњеници су преузели контролу над овим градом на сјеверу Авганистана. Град је у рушевинама послије више недјеља борби. Електрични водови су прекинути. Снабдијевање водом није доступно већини становника.Ђубре је свуда по улицама.
Запослени у градским службама су, од када су талибани преузели град, углавном из страха остајали у својим кућама.
Фото: Принтскрин (ABC News)
Тако је талибански командант који је постао градоначелник, морао да их “мотивише” да раде. Позвао је неке од њих у своју нову канцеларију, како би их убиједио да се врате на посао.
“Рекао сам да наш џихад није у општини, наш џихад је против окупатора и оних који су помагали окупаторима”, рекао је Елијас за Њујорк тајмс.
Њујорк тајмс је кроз разговоре, углавном телефонске, са становницима овог града покушао да реконструише како изгледа живот у мјесту у ком су контролу преузели талибани.
Нови градоначелник, према овој причи, није од старта желио да се прикаже агресивно. Али, из дана у дан су општинске канцеларије остајале углавном празне, а он је постајао све нервознији, па је и његова реторика постајала све оштрија.
Талибански борци почели су да иду од врата до врата, у потрази за радницима градских служби. Стотине наоружаних људи постављено је на пунктове широм града. На улазу у болницу на зиду се појавило ново обавјештење: Запослени се морају вратити на посао или ће се суочити талибанском одмаздом.
Само недјељу дана након пада Кундуза – првог у низу градова које су талибани заузели великом брзином – побуњеници ефективно контролишу Авганистан. И сада морају да успоставе функционисање служби за стотине хиљада људи.
Искуство оних у Кундузу нуди увид у то како би талибани могли да владају и шта би се могло очекивати у остатку земље.
Побуњеници су, тако, морали да почну да уливају страх, кажу становници до којих је Њујорк тајмс дошао телефоном.
“Бојим се, јер не знам шта ће се догодити и шта ће учинити”, рекао је један од њих који је затражио да га не идентификују због страха од одмазде од стране талибана.
„Насмијешимо им се у пролазу, то морамо, али дубоко смо несрећни”, рекао је.
Три дана након што су талибани преузели контролу у Кундузу, државни службеник Атикулах Омархил примио је позив од једног борца који му је рекао да градоначелник Кундуза жели да разговара са њим.
Када је Омархил стигао у општину, зграда је излгедала нетакнуто.
Сва, камиони за смеће, сви рачунари били су тачно тамо гдје их је оставио прије него што су талибани преузели власт. А млади борци – за које је познато да су пљачкали градове које би заузели – ушли су у град. Једини знак промјене били су празни простори на зидовима на којима су биле фотографије предсједника Ашрафа Ганија. Видљиве су биле и бијеле талибанске заставе. И то је нешто што је ново.
Фото: Принтскрин (ABC News)
Омархил се придружио осморици општинских службеника и Елијасу, команданту талибана, који им се представио као нови градоначелник.
Младић са дугом брадом, Елијас, увјерио их је да неће бити на мети талибана и наложио им да се врате на посао како би подигли морал људи. Дао им је број мобилног, рекао им да га позову ако буду имали проблема са талибанским борцима.
“Заузели смо град и сада можемо увјерити људе да ћемо пружати основне услуге”, цитирао је Елијаса Омархил.
Током састанка, један локални трговац је затражио да уђе и да види градоначелника. Као и стотине других, његов киоск је уништен током акције талибана. Он је рекао да су власници продавница у страху да ће оно што је остало од њихових продавница бити опљачкано. Тражио је обећање да ће моћи да се врате да покупе своје ствари, препричао је Омархил.
Градоначелник је то учинио, чак им је надокнадио трошкове за такси и аутобус за селидбу своје робе, рекао је Омархил.
Елијас се потом састао са другим општинским челницима, покушавајући да обнови рад градских предузећа.
У секретаријату за водовод и канализацију затражио је да се поново укључи вода. Када му је речено ће прво морати да се поправе далеководи за струју, рекао је директору одјељења за електричну енергију да примора своје запослене да се врате.
У локалном здравственом одјељењу нови директор из талибанских редова пренио је исту поруку болничком особљу.
Остварен је одређени напредак. Смеће је почело да се уклања са улица, а радници су поправљали далеководе.
Али, нова нормалност је дошла са осјећајем велике узнемирености.
Скоро свака продавница у Кундузу била је затворена. Власници радњи однијели су робу својим кућама. Сваког поподнева улице су празне.
„Људи су уплашени, нису срећни, а ако неко каже да су људи срећни, тај лаже”, рекао је један државни службеник из Управе за јавно здравље. “Сви се питају шта ће бити са нашом будућношћу”.
До краја недјеље страхови ових становника су се остварили.
Фото: Принтскрин (ABC News)
У регионалној болници талибански борци заплијенили су списак телефонских бројева и кућних адреса запослених и почели су да их зову, захтијевајући да се врате на посао, рекао је један здравствени радник, који је није желио да се наведе његово име.
Други, који је побјегао у Кабул, добио је позив од талибанског борца који је захтијевао да се врати на посао. У поноћ је ушао у аутобус за Кундуз и по доласку отишао право у болницу.
У болници су били наоружани талибани који су пратили ко долази на посао. Из страха, рекла је једна здравствена радница, женско особље је носило небеско плаве бурке.
“Унутар болнице су наоружани, у дворишту болнице су наоружани”, рекао је здравствени радник. “Чак и болесни талибани улазе у болницу с оружјем”.
У згради општине, талибански градоначелник Елијас је у сриједу сазвао још један састанак државних службеника – овог пута био је окружен наоружаним. Запосленима у сектору за односе с јавношћу је речено да остану код куће, као и свим женама које су радиле у локалној власти.
Забрањује се продаја алкохолних пића и смрзнуте нехалал пилетине, најавио је нови градоначелник.
Чини се да се строга талибанска владавина враћају…
Извор: „Недељник“