Понтифик је топло захвалио умјетницима што су с љубављу и душом жељели „да браћи и сестрама пренесу таленте примљене од Бога, изражавајући језиком умјетности поруку драгоцјену за вјеру и евангелизацију“.
Епископ Рима је подсјетио да Свето писмо често говори о љепоти васељене, која се, по аналогији, односи на сјај Творца.
– Свако од нас, по природи, позван је да буде „градитељ и чувар ове љепоте“. У извјесном смислу, умјетничко дјело допуњује љепоту стварања, а када је инспирисано вјером, оно јасније открива људима Божанску љубав која је у његовој основи. Љепота умјетности обједињује Бога, човјека и творевину у јединствену симфонију, повезујући прошлост, садашњост и будућност; привлачи различите народе и далеке земље у јединствени простор – рекао је римски бискуп.
Посебност умјетника је у томе, додао је, што није ограничен временом, јер је његова умјетност упућена свим епохама; није ограничена простором, јер „љепота може да дотакне у свакоме оно што је универзално, а посебно жеђ за Богом, превазилазећи границе језика и култура.
– Прави умјетник умије да говори о Богу боље од било кога другог; помаже људима да сагледају љепоту и доброту Божију, допире до људског срца и обасјава га истином и добротом Васкрслога“ (Evangelii Gaudium, 167) – казао је папа.
Папа Фрањо је позвао госте из Француске да пажљиво поново прочитају посланицу папе Јована Павла II умјетницима, јер „да би пренијела поруку повјерену од Христа, Цркви је потребна умјетност“:
– Позивам вас да се, развијајући своју умјетност, окренете нашим савременицима и увијек водите рачуна да са њихове стране постоји одређени степен разумијевања, јер несхватљива и херметичка умјетност не постиже свој циљ. Покушајте да дотакнете оно најбоље у њима. Црква данас рачуна на вас: помозите нашој браћи и сестрама да пронађу осјетљиво и саосјећајно срце и пригрле свијет и друге људе новим изгледом љубави – рекао је он.
У тренутној тешкој глобалној ситуацији, примијетио је папа Фрањо, понекад се чини да збуњеност и туга обузимају срце, па је мисија умјетника посебно важна а љепота је увијек извор радости који нам помаже да дотакнемо божанско добро.
На крају аудијенције, епископ Рима је захвалио француским умјетницима на радости коју својим дјелима доносе свијету и још једном их позвао да са љубављу и вјештином наставе своју службу.
Извор: ЕТОС