
Археолози са Универзитета Ексетер спровели су истраживање у басену Амазона и открили древне пећинске куће које су користили домороци хиљадама година. Као куће користили су плитке пећине. На зидовима ових „станова” археолози су пронашли светла уметничка дела настала коришћењем окер, природне боје. Узорци тла су прикупљени унутар и изван пећина, а затим подвргнути геохемијској и стратиграфској анализи. Као резултат тога, идентификовани су трагови дрвеног угља и органске материје, као и фрагменти каменог оруђа. Ово указује да су људи кували храну у пећинама.
Анализа је такође показала да су пећине биле у употреби миленијумима, али нису биле стално насељене. Паузе, односно периоди напуштања, такође су понекад прелазили хиљаду година.
Међу најзанимљивијим налазима археолози запажају грнчарију стару око 3.000 година, трагове обраде земљишта стари 2.500 година и трагове узгоја кукуруза стари 500 година.
„Резултати чврсто доказују да је људска окупација региона Серанија ла Линдоса почела у касном плеистоцену, пре око 12.600 година, и да се наставила све до 17. века“, каже Жозе Иријарте, професор археологије.
„Пећине су биле примитивна склоништа, али су пружале заштиту и јасан поглед на подручје раним насељеницима. Сва склоништа садрже окер слике које датирају из најранијих периода насељавања, што указује да су ови пионири схватали нови свет на који су наишли и покушавали да га забележе“ рекао је он, преноси руски сајт „Дзен“
Извор: Политика Магазин