U Crkvi Svetog Marka na Tašmajdanu nastavljeno je uređenje oltara. Delove grandioznog mozaika površine 100 kvadratnih metara, majstori postavljaju na visinu od trideset metara. Radovima rukovodi slikar-mozaičar, profesor Đuro Radlović, koji je mozaikom ukrasio više hramova u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori.
Zadivljujući mozaik sa predstavom Hrista Pantokratora krasiće prostor iznad oltarske apside u hramu podignutom po ugledu na kraljevsku Gračanicu.
Trenutno se radi Hristos na prestolu. To je oko 100 kvadratnih metara mozaika koji se diže iznad oltarske apside. Do sada je urađeno – Bogorodica Širšaja, Pričešće apostola i Arhijereji – pet vaseljenskih i pet srpsko-vaseljenskih. Među njima je Sveti Sava, Sveti Vasilije Ostroški, Sveti Nikolaj Velimirović i Sveti Pavle, patrijarh srpski.
Cela oltarska apsida biće u mozaiku. To će posle Svetosavska lavre i crkve Svetog Đorđa na Oplencu biti najveća svetinja sa predstavama u tehnici mozaika.
„Mozaik je jedna od najstarijih i najtrajnijih tehnika, koji ima privilegiju da očitava prošlost. To je jedna tehnika koja maltene ne menja svoju boju kroz vreme. To je njena privilegija trajnosti. Jedna je od sporijih slikarskih tehnika gde mora mnogo truda da se uloži, da bi se tako nešto izradilo“, objašnjava protojerej-stavrofor Trajan Kojić, starešina Crkve Svetog Marka.
U mozaik površine sto kvadrata ugrađeno je blizu milion i po kockica od venecijanskog stakla.
„Mozaik je monumentalnih dimenzija. Počeli smo da radimo u januaru prošle godine. Radimo od prirodnog kamena i neki delovi su od venecijanskog stakla. To je najbolji materijal koji se koristi u izradi mozaika, ima i delova koji su urađeni od vitražnog stakla“, navodi Tatjana Benderać Vučićević, akademski slikar.
Pre više od decenije urađen je i mozaik Krunisanje cara Dušana iznad sarkofaga vladara Stefana Dušana Silnog iz dinastije Nemanjića.
Izvor: RTS