Piše: Džesika Korbet
Eksplozija „nemilosrdne“ islamofobije širom Sjedinjenih Američkih Država, koja je počela u oktobru s američkom podrškom Izraelu u napadu na Pojas Gaze, nastavila se tokom prve polovine ove godine, saopštila je u utorak najveća muslimanska organizacija za građanska prava i zastupanje u zemlji.
Savjet za američko-islamske odnose (CAIR) objavio je podatke koji pokazuju kontinuiran porast mržnje prema muslimanima i Palestincima od januara do juna 2024. godine, s 4.951 dokumentovanom žalbom, što je povećanje od 69 posto u odnosu na isti period 2023. godine.
To je uslijedilo nakon što je CAIR primio 3.578 žalbi od prošlog oktobra do decembra, što je povećanje od 178 posto u odnosu na sličan tromjesečni period prethodne godine, kako je Common Dreams izvjestio kada su podaci objavljeni u januaru.
Najveći dio žalbi u 2024. godini odnosio se na slučajeve imigracije i azilante (19 posto), što je u skladu sa 2023. godinom. To su pratili slučajevi diskriminacije na radu (14 posto), diskriminacije u obrazovanju (10 posto) i zločini iz mržnje i incidenti (8 posto).
Do sada je najviše žalbi u vezi s diskriminacijom u obrazovanju bilo u maju — što je CAIR poveo s „univerzitetskim administracijama koje su počele kažnjavati studente-demonstrante protiv genocida“, počevši s Univerzitetom Kolumbija u aprilu.
„Previše visokoškolskih ustanova, koje su istorijski dozvoljavale islamofobične govornike da truju njihove kampove u ime akademske slobode, očigledno smatraju da je govor protiv genocida neprihvatljiv,” izjavio je direktor istraživanja i zastupanja CAIR-a, Kori Sejlor. „Od prošle jeseni, univerzitetski administratori su glavni počinioci rasizma prema muslimanima.“
„Naši podaci pokazuju da, kako su studentski protesti dominirali medijskim izvještavanjem o pokretu protiv genocida u Gazi, poslodavci su takođe nastavili kažnjavati svoje zaposlene zbog njihovih stavova,” dodao je Sejlor. „Takođe vidimo da federalne agencije kao što su Carina i granična zaštita i FBI činjenicu da je neko musliman ili protivnik genocida proglašavaju sumnjivom akitivnost.“
Objavljivanje podataka od strane CAIR-a uslijedilo je nakon posjete izraelskog premijera Benjamina Netanijahua Sjedinjenim Američkim Državama prošle sedmice radi obraćanja Kongresu — koji su bojkotovale desetine zakonodavaca — i privatnog susreta s predsjednikom Džoom Bajdenom; potpredsjednicom Kamalom Haris, koja je pretpostavljena demokratska kandidatkinja za izbore u novembru; i bivšim predsjednikom Donaldom Trampom, republikanskim kandidatom.
Podržan oružjem i diplomatijom Bajdena i Kongresa, Netanijahu je pokrenuo napad na Gazu kao odgovor na smrtonosni napad pod vođstvom Hamasa 7. oktobra. Do utorka, izraelske snage su ubile najmanje 39.400 Palestinaca i ranile još 90.996, prema lokalnim zvaničnicima — iako stručnjaci smatraju da će konačni broj žrtava biti mnogo veći.
Južnoafrička Republika predvodi slučaj protiv Izraela za genocid pred Međunarodnim sudom pravde, koji je 19. jula presudio da je višedecenijska izraelska okupacija Gaze i Zapadne obale nezakonita i mora biti okončana. Ujedinjene nacije su u utorak izjavili da Izrael mora da se pridržava te presude, iako Netanijahuova vlada ne pokazuje znakove da planira da to učini.
CAIR je najnoviji porast mržnje širom Sjedinjenih Američkih Država označio kao „islamofobni talas genocida u Gazi uz podršku Bajdena.“
„Islamofobija u SAD se manifestuje u ciklusima, a posljednja dva velika talasa pokrenule su najave Donalda Trampa iz 2015. i sprovođenje njegove zabrane za muslimane iz 2017. godine,“ objasnila je utorak ta grupa. „Kako smo ranije primjetili, ovaj talas prevazilazi kombinovane ukupne incidente primljene tokom ta dva ciklusa.“
Džesika Korbet je glavna urednica i novinarka Common Dreams.
Izvor: Common Dreams