Пре 90 година рођен је Мирослав Мика Антић, песник, сликар, филмски стваралац, новинар. Један је од аутора који се најчешће цитира, а његово дело у години јубилеја први пут добија озбиљну пажњу проучавалаца књижевности.
„Ја се разликујем од других дечјих песника по томе што ја правим песме за онај средњи узраст, фине дечаке и девојчице који се налазе на неком мосту између детињства и младости“, говорио је Мирослав Мика Антић.
Плави чуперак и Гарави сокак као школска лектира и данас су незаменљиви у обликовању сензибилитета младог читаоца. Особеним гласом пониклим на неоромантичарској поетици, Мика Антић готово је променио слику света, не само у поезији за децу него и за одрасле.
Иако његовог имена нема у Историји српске књижевности, наставља да осваја нове генерације. Научним скупом Учитељски факултет у Београду осветљава свеукупно Антићево дело.
„Заиста је обрадио многе теме. Можда најбитније и најрелевантније су оне у књижевности за децу, јер је, рецимо, родоначелник љубавне поезије за децу, што је до тог момента било незамисливо. Унео је један нови песнички поступак у књижевности за децу, а то је неизрецивост“, наглашава проф. др Валентина Хамовић, са Учитељског факултета у Београду.
Мика Антић близак је сваком читаоцу јер је успео је да на основу једноставних реченица и слика направи пречицу до димензије метафизичког. Нова издања његових дела раде се у сарадњи са породицом.
„Водимо рачуна да су то издања која су била уобличена за време живота Мирослава Антића, дакле у облику у којем је он желео да се књиге појаве, и наравно трудимо се да исправимо сваку грешку на коју смо могли да наиђемо“, напомиње Зоран Пеневски, уредник у издавачкој кући „Лагуна“.
У плану је објављивање Антићевих позоришних текстова, поема, филмских сценарија и репортажа.
Извор. РТС