Српски дуг захвалности Зорану Милановићу
13. октобра, 2021.
За коначно смиривање тензија потребно стрпљење, мудрост и одмјереност
13. октобра, 2021.
Прикажи све

Да ли нам је Влада формирана у Острогу?

Манастир Острог, (Фото: Википедија)

Од кад је проглашена актуелна црногорска Влада, 04. децембра прошле године, њени противници ( углавном – ухљебници свих претходних ДПС влада ) не престају да јој приговарају како је црквена, клеро-фашистичка, ”апостолска”. Као кључни аргумент за такву врсту примједби они наводе ”чињеницу” како је Влада састављена ( формирана, договорена… ) у манастиру Острогу, у присуству црквених великодостојника…итд.

Осим што је злурада, ова примједба има проблем са истином, јер се нити у једном сегменту не поклапа са њом.

Влада Црне Горе, (Фото: GOV.ME)

Састанак неких представника нове владајуће већине и црквених великодостојника збиља се десио у Острогу, 22. септембра, по признању ( и оном јавном и оном ”неименованом” ) неких актера тога састанка, а Црква никад није демантовала. Оно што се у јавности зна о том састанку је сљедеће: Дритан Абазовић се тамо осјећао пријатно, док незванично сазнајемо да је Милан Кнежевић био незадовољан током тога састанка… Међутим, како о Влади гласа број од барем 41 посланика у парламенту, јасно је да у острошком манастиру нијесу били сви који су евентуално тамо могли формирати Владу. Јасно је и то да се већина од 41 посланика први пут на једном мјесту срела сјутрадан по том састанку, и то не у Острогу него у црногорском парламенту на конститутивној сједници. Тако да основано сумњамо да би ”мјесто злочина” евентуално могла бити скупштина а не манастир.

Треба се сјетити и Абазовићевог говора на тој парламентарној сједници када је питао гдје су вршени неформални разговори претходних парламентарних већина ( о… чему год )? Па је онда под-питао: да ли су за неформалне састанке људи из политике пригоднији центри препознати као мафијашка стјецишта, или духовна мјеста, на којима се вјерујући људи традиционално мире и моле Богу?

Ако погледамо новинске чланке који нагађају о састанку који се десио 22. септембра – видјећемо да доминирају вијести о ”пропалом састанку” о ”непостигнутом договору” те вечери у Острогу ( нарочито баш код оних медија који сада накнадне памети форсирају причу о ”Влади договореној у манастиру” )… док на другој страни имамо врло хармоничан и ефикасан рад парламентарне већине већ сјутрадан у скупштини. Из чега извлачимо закључак да је Острог 22. септембра вјероватно био мјесто молитве и разговора али и очигледног политичког разилажења, а скупштина Црне Горе – мјесто евидентног договора. И то – договора око предсједника скупштине и око имена будућег мандатара Владе. У скупштини. Пред очима цијеле црногорске јавности. Сјећате се сигурно како су, један за другим, папире из џепова, са својим политичким предлозима, вадили Пипун, па Дритан… баш у скупштини, а не у манстиру…

Манастир Острог, (Фото: Википедија)

Они који причају о ”Влади из Острога” требало би да се сјете како је предлог о мандатару, који је договорен у скупштини 23. септембра, на њеној конститутивној сједници – када је изабран и предсједник парлемента – достављен, опет јавно и по прописима, предсједнику државе Ђукановићу – неких 15-так дана касније, на званичном састанку три лидера већине са њим. Дакле, тада 08. октобра 2020, ни Ђукановић, ни три лидера, не знају ништа више од имена мандатара. Имена човјека пред којим је тек тежак и велики посао да договори и састави Владу и јавности обзнани њен програм.

Следи период агоније, неуспјелих преговора, јавних оптужби будућих коалиционих партнера … а што се Цркве тиче и њене улоге, у јеку разговора ( тајних и јавних ) о Влади, – митрополит Амфилохије је у болници, у посљедњим данима свога земног живота. Тако да имамо све чињенице које говоре да се Влада Црне Горе, договара знатно послије састанка у Острогу, и далеко од утицаја Цркве… Крунски доказ ове тврдње је ваљда 30. октобар прошле године када су политички актери парламентарне већине, прихватили концепт тадашњег мандатара, а будућег премијера др Здравка Кривокапића, баш на дан митрополитовог упокојења. Само би најперверзнији и најмрачнији ум могао да мисли како се Црква у тим данима бавила политичким послом – који је очигледно, баш тада, био турбулентан и неизвјесан. Да ли је пијетет према тужној вијести утицао да се страсти код политичара смире, и да невољно прихвате нека рјешења која им не оговарају – то је збиља друга тема на нивоу психологије, а не политике…

И коначно, Влада Црне Горе је формирана… изгласана по свим важећим процедурама… у Скупштини Црне Горе, 04. децембра 2020.г. Вјероватно и они који најмање знају о црквеним празницима и богослужбеном календару, могу да повежу како је састанак у Острогу био сјутрадан Малог Госпођиндана, а да нам је Влада формирана тек на Ваведење, што је превелика временска разлика да би се та два догађаја могла довести у везу, ма како некоме био мерак да кривотвори чињенице…

Милија Тодоровић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *