Умјесто цвјетне баште туристима сада пажњу привлаче заставе окачене на ограду Цетињског манастира. Што нам се то дешава?
Владичина башта подно Цетињског манастира сваког је дочекивала цвијећем, мекотом траве, мирисом покошеног сијена и слободним приступом у по дана и у по ноћи. Погледајте фотографију снимљену ових дана.
Умјесто цвјетне баште туристима сада пажњу привлаче заставе окачене на ограду Цетињског манастира. Што нам се то дешава?
Сви су одувијек били добродошли на Манастирско имање у Цетињском пољу. И долазили су прије сто година из околних Цетињских села да мељу жито јер је усред Владичине баште постојао млин. Уређеним остацима воденице и сада се може прићи. Нико није никада никоме ограничавао приступ млину. Ако је неко некога вребао и нападао у млину и при повратку из млина тај је могао у три четири минута побјећи и склонити се у Манастир или у Влашку цркву. Владика Свети Петар Цетињски пише колико је имао проблема да заштити жене и дјецу који су мљели жито и бјежали у Цетињски манастир или у Влашку цркву пред обијесним нападачима с обода Цетињског поља.
Нико није никоме забрањивао приступ Владичиној башти и млину. Сви који би се ту обрели уживали су заштиту Цетињског манастира. Једино мјесто слободе и ничим спутане љепоте на Цетињу било је окренуто потребама свих генерација у свим временима. Ваљда се зато зао дух монтенегринства острвио на Манастир. Можемо претпоставити да којим ботаничким куриозитетом у Владичиној башти испред Цетињског манастира умјесто каћуна, феникса, шафрана цвјета рамонда (ramonda serbica) која је по изгледу слична каћуну сваку ноћ би је, само због имена ramonda serbica, тргали и газили још жешће него што албанци на Косову пољу газе и уништавају цвјетове црвеног божура.
Ето у што је ДПС претворио Цетиње.
Редакција