Америчка амбасадорка Џуди Рајзинг Рајнке разговарала је са представницима странака националних мањина, укључујући званичнике на локаном и државном нивоу, о улози мањина у мултиетничкој и инклузивној Црној Гори.
Учешће мањина у политичком процесу битан је елемент демократског управљања.
Предсједник Владе Здравко Кривокапић састаће се наредне седмице са представницима мањинских партија, како би разговарали о реконструкцији Владе. У предлогу за реконструкцију Владе, који је у сриједу доставио представницима парламентарне већине, наводи се да би Влада са новом структуром требало да има три потпредсједника и 16 ресора, те да “евентуално повећање броја ресора може коинцидирати са уласком мањинских партија у Владу”.Партије већине данас треба да се изјасне о предлогу Кривокапића, након чега би требало да заузму заједнички став, како би се прешло на причу о моделу реконструкције Владе.
Посланик албанске коалиције “Једногласно”, Фатмир Ђека, казао је да још није заказан тачан датум састанка са премијером, али да су увијек говорили да су спремни за разговоре.
Ник Ђељошај (Албанска алтернатива) рекао је да прате политичку ситуацију, коју је, како каже, тренутна већина намјерно довела до кризне, “због фотеља”.
”Ако премијер договори са тренутном већином концепт нове владе, очекујем да нас упозна са програмом, циљевима, споразумом који су постигли и након тога да на састанку размотримо, ако дође до новог договора парламентарне већине. Мислим да није политички коректно ни звати на разговор мањине док не дође до договора парламентарне већине, који су прије годину једнострано и са умишљајем искључили мањине из Владе, али не само то, него су прочистили мањине из свих институција Владе”, рекао је Ђељошај.
Портпарол Бошњачке странке (БС) Адел Омерагић рекао је да је та партија потпуно отворена за дијалог о будућности Црне Горе, за њен европски пут и изградњу демократије и првенствено грађанску стабилност.
”Ми смо отворени за разговоре са свима на политичкој сцени. Црна Гора се налази у великој политичкој кризи и на свима је да дају допринос, да се изнађе најбоје рјешење за излазак из кризе. За сарадњу треба стварати атмосферу међусобног уважавања, па онда повјерења”, рекао је Омерагић.
Ђељошај, Ђека, Генци Ниманбегу (Форца) и Никола Цамај (Демократски савез Албанаца) јуче су имали састанак са британском амбасадорком Карен Медокс, на коме су изнијели став о актуелној политичкој ситуацији у Црној Гори и информисали амбасадорку о својим размишљањима о превазилажењу “незавидне политичке ситуације”.
”На овом састанку су представници Албанаца потенцирали заједнички став да Црна Гора мора још јаче радити на побољшању европског курса, добросусједства и уважавања”, саопштено је из Албанске листе и коалиције “Једногласно”.
Амбасадорка је, како је саопштено, током састанка рекла да Црна Гора мора наставити интеграцију у ЕУ и да даље ојача партнерство са НАТО-ом. Такође је, како се наводи, “споменула да Уједињено Краљевство подржава демократску инклузију мањина у Црној Гори, која је у оквиру европских вриједности”.