Митрополит црногорско-приморски Јоаникије у божићном интервјуу за Телевизију Црне Горе (ТВЦГ) истакао је да нијесу основане оптужбе да се Српска православна црква мијеша у државна питања. Нагласио је да је задатак цркве да реагује на неправде у друштву, те да се у свим цивилизованим државама очекује да се оглашава по неким питањима. У једном тренутку, како је рекао митрополит, били су принуђени да се баве дневном политиком и да је „потисну из своје куће“
„Не може бити да једна установа која има толико број свештенства и вјерника да се њен глас не чује, макар повремено. Чини ми се да немамо пуно разлога да реагујемо, ако ако буде требало реаговаћемо. Реагујемо у моментима када су угрожене традиционалне вриједности и када је угржен јавни морал, такође на неправде у друштву и мислим да је то задатак цркве. У цивилизованим земљама очекује се да се црква оглашава по неким питањима. У једном тренутку били смо принужени да се бавимо дневном политиком, и да је потиснемо из наше куће“, казао је митрополит Јоаникије.
Поручио је да је црква отворена за све, „и за праведника, и за грешника, за свакога ко жели њој да приступи, али и онога ко је равнодушан према цркви, атеистима…“
„Срби и Црногорци у Црној Гори су браћа и то је свима јасно, ми примамо све, не питајући ко је ко. Не желимо да се мијења историја и традиција, имамо толико велико насљеђе и морамо да га чувамо, насљеђе Светог Саве, традицију Петровића и вјеру и храброст Црне Горе. Културолошки и духовни идентитет чувамо, не намећемо га никоме, али не желимо да се ниподаштава, кривотвори и квари“, нагласио је митрополит.
На питање да ли СПЦ допириноси помирењу, митрополит је казао:
„Мислим да је изузетно важно то што је Митрополија увијек подизала свој глас, када су у питању проблеми који захватају цијело друштво, поштујући традицију и идентитете свих вјера. Ми никада нијесмо злоупотребљавали да евентуално некога угрожавамо, већ гледамо да колико можемо будемо од помоћи и домаћини за неке важне договоре.“
Односе са другим великодостојницима је оцијенио коректним, и истакао да на тој основи могу да комуницирају и унапређују их.
Осврнуо се и на државно-црквене теме:
„Претходна власт, режим Мила Ђукановића, нас је ставио у неравноправан положај у односу на друге вјере. Држава је са свим вјерама потписала уговоре и тиме су сви регулисали свој однос са државом, и на основу тога су њихов идентитет, културно наслијеђе и имовина били обезбијеђени. Ми смо све те договоре поздравили, али смо тражили да и ми добијемо исти такав статус, да уредимо наше међусобне односе на правно ваљан начин. Држава мора да се свима односи на исти начин и у том погледу смо се, борећи за наша права, борили и за права осталих. Регулисали смо наше односе са државом путем Темељног уговора. Све што смо чинили, било је да се измијени закон и да се потпише Темељни уговор, то су двије за државу врло једноставне ствари.“
Митрополит Јоаникије је оцијенио и да је њихово право враћање вјеронауке у школе и вјерске службе у војску.
„То је НАТО стандард и Војска Црне Гора треба да има војну службу и војне свјештенике, али још нема никаквог помака у том смислу. Наше је право и да свештенство има боље услове када посјећују болеснике у болницама. У Клиничком центру имамо велико разумијевање, али рецимо немамо капелу, то су неке стваре на којима би требало да се ради и подсјећаћемо државу на наша права и њене обавезе. Још су многи људи и умови заробљеници комунистичке идеологије која је прогонила вјеру и цркву и не могу да се навикну на нормалност у Црној Гори. Вјеронаука је толико важна за образовање, на може бити комплетно без вјеронауке и познавања Светог псима, које се уградило у животе, културу, традицију, обичаје…. Без познавања вјере не можемо познавати ни своју историју, своје светиње… Како ћемо то чувати и разумијевати ако ништа нијесмо научили из вјеронауке…“, додао је он.
Традиција донирања, интензивни радови на згради гимназије
Митрополија је недавно Клиничком центру Црне Горе уручила вриједну донацију. Тиме су, како каже митрополит, наставили традицију.
„Радост нам је што у томе можемо да учествујемо и гледаћемо да и убудуће помажемо колико будемо могли, нарочито медицинске установе. Наши љекари су хероји нашег времена, показују велику љубав и жртву у својој светој служби.“
Задовољан је, додаје, радом прве православне гимназије у Црној Гори, упркос скромним условима. У складу са тренутним капацитетима, могу да упишу два разреда.
„Већ послије друге године рада школе, морамо да пређемо у другу зграду. Почели су интензивни радови. Гради се кавлитетно и брзо и већ сљедеће године у другом полугодишту ћемо имати нову зграду, са храмом у дворишту и све услове за фунционисање“, најавио је митрополит Јоаникије.
Божја милост свима доступна
На питање да ли вјерници доживљавају на прави начин значење Божића, митрополит црногорско-приморски је одговорио:
„Они који се труде да упознају своју вјеру, сигурно да на прави начин доживљавају празник, Христа и све оно што нам је он донио. То зависи од отворености наше душе и вјере. Та божја милост коју је донио Христос нам је свима доступна само ако желимо да је примимо.“
Коментаришући дешавања на глобалном нивоу, оцијенио је да је ситуација напрегнута.
„Људи су изнемирени, забринути, много је подјела, интереса, грабежа, па и много сукоба. Гину невини, дјеца ужасне ствари се догађају, али тога је било у цијелој људској историји и у Христово вријеме. Имамо перпективу коју нам оствара господ Исус Христос да смо боголика бића, да имамо везу са небом, да та перспектива осмишљава наш живот и да га можемо разумијети тек ако га у том контексту гледамо“, закључио је митрополит.
Извор: РТЦГ