U cvetnoj glavici otkriveno 17 biološki aktivnih supstanci, od kojih su četiri nova jedinjenja koja mogu da se koriste za zaštitu useva od sive truleži i drugih gljivičnih infekcija.
Suncokret se gaji širom sveta kao uljarica, a njegova nusproizvod obično se smatra agroindustrijskim otpadom. Kineski biohemičari otkrili su da glavice suncokreta sadrže nekoliko supstanci koje mogu da se koristiti za zaštitu useva od sive truleži i drugih gljivičnih infekcija. Rezultati prvih ispitivanja fungicida objavljeni su u američkom naučnom časopisu za poljoprivrednu i prehrambenu hemiju (Journal of Agricultural and Food Chemistri).
Siva i bela trulež su jedna od najčešćih bolesti gajenih i samoniklih biljaka, uzrokovana oblikom fitopatogene gljive (Botrytis cinereae). Kao rezultat zaraze, hiljade tona useva se uništava svake godine, a milioni dolara štete se nanose poljoprivrednicima širom sveta. Ovim bolestima su posebno podložne mahunarke, razne sorte jagodičastog voća, grožđe, paradajz i lan.
„U ekstraktu glavica suncokreta odmah smo otkrili 17 jedinjenja iz klase diterpenoida uključujući 4 nova jedinjenja, od kojih većina pokazuje fungicidna svojstva. Naknadna ispitivanja su pokazala da ekstrakt glavica suncokreta može da zaštiti borovnicu i drugo bobičasto voće od direktne infekcije sporama sive truleži,” kaže studija.
Do ovog zaključka došla je grupa kineskih biohemičara na čelu sa Luom Sjaodongom, profesorom na Institutu za botaniku Kineske akademije nauka u Kunmingu, proučavajući hemijski sastav ekstrakta iz glavica suncokreta. Ovaj deo cveta sadrži seme i obično se odbacuje nakon berbe.
S. Stuparušić
Izvor: Politika Magazin