![](https://zurnal.me/wp-content/uploads/2023/09/obala-slonovace.jpg)
Porazom Obale Slonovače od Brazila i poslednja šansa za neku afričku reprezentaciju da prođe u drugu fazu Mundobasketa je isčezla. Nisu se proslavile ni azijske selekcije na ovom šampionatu. Ovo je već drugo Svetsko prvenstvo da ni azijske ni afričke selekcije nisu uspele da prođu u drugu fazu takmičenja i tako podebljale slab učinak na Mundobasketima. Kako se ovaj šampionat, između ostalog, igra u Manili, odlučili smo da se vratimo u prošlost sve do prvenstva 1978. godine na Filipinima i prođemo kroz učinak azijskih i afričkih reprezentacija koji je daleko od slavnog. Na ovom Mundobasketu je od 32 ekipe bilo 11 iz Afrike i Azije i nijedna nije uspela da dođe do druge faze takmičenja?! Kina, Liban, Južni Sudan, Japan, Zelenortska Ostrva, Angola, Filipini, Jordan, Egipat, Iran i Obala Slonovače, nijedna selekcija nije uspela da bude među dve najbolje u grupi. Isti slučaj je bio i 2019. godine u Kini kada takođe od 11 selekcija nijedna nije isplivala iz grupe…Vraćajući se u prošlost na 2014. godine, mada se tada igralo sa 24 ekipe, jedino je Senegal prošao grupnu fazu takmičenja. Tada su Azija i Afrika dale ukupno šest ekipa.
Dalje, 2010. godine je takođe bilo 24 ekipe na Mundobasketu. Ukupno sedam ih je stiglo iz Azije i Afrike, a samo su Kina i Angola prošle dalje. Najmnogoljudnija zemlja sveta je šampionat okončala na 16. mestu, dok je afrička selekcija zauzela 15. poziciju. Te 2006. godine su samo Nigerija i Kina otišle dalje. Liban, Angola, Japan, Katar i Senegal su bez nekog većeg otpora – ispali.
Drugačiji je sistem takmičenja bio 2002. godine kada je bilo 16 ekipa. Azija i Afrika su dale četiri ekipe. I tada su Kina i Angola otišle dalje, dok su Liban i Alžir ispali već na prvim stepenicama. Na Mundobasketu 1998. godine je takođe bilo 16 reprezentacija. Nijedna od četiri azijskih i afričkih selekcija se nije proslavila pošto su Senegal, Japan, Južna Koreja i Nigerija zauzeli poslednja četiri mesta. Četiri godine ranije je samo Kina prošla dalje i zauzela ukušno osmo mesto na Mundobasketu. Južna Koreja, Angola i Egipat su takmičenje završile još u prvoj fazi takmičenja.
Nisu se proslavile reprezentacije iz Azije i Afrike ni 1990. godine kada su Kina, Egipat, Angola i Južna Koreja ispali u prvoj fazi i zauzeli na kraju poslednja četiri mesta.
Mundobasket 1986. godine se igrao sa 24 ekipe kada je jedino Kina prošla u drugu fazu takmičenja i na kraju zauzela deveto mesto. Južna Koreja, Angola, Kina, Obala Slonovače i Malezija su ispale. Veoma čudan sistem takmičenja je bio na Svetskom prvenstvu 1982. godine kada je učestvovalo 13 ekipa?! Azija i Afrika su dale dve ekipe i tada su Kina i Obala Slonovače zauzele dva poslednja mesta. Na kraju dolazimo i do Svetskog prvenstva 1978. godine u Manili kada su od 14 selekcija, Azija i Afrika dale četiri – Južna Koreja, Kina i Senegal su ispali dok su Filipini, nakon čudnog sistema, na kraju zauzeli osmo mesto.
Dakle, Kina i Filipini su od svih azijskih i afričkih selekcija zauzele najviše mesto (osmo). O ulascima u polufinale takmičenja, kada su u pitanju afričke i azijske selekcije, da i ne govorimo.
Jasno je da je kvalitet košarkaše ponajviše skoncentrisan na američkom i evropskom kontinentu i trenutno deluje da se situacija neće skoro menjati u korist Azije i Afrike…
Izvor: Meridiansport