O knjizi „Arhipelag” u kojoj su sabrani radovi 37 autora, prosvjetnih radnika, kao i razlozima za njeno publikovanje, govorili su Slavica Ilinčić, direktorka Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“, inicijatorka izdavanja ove publikacije, mr Sanja Vojinović i mr Milorad Durutović, članovi uređivačke redakcije. Dodajmo, pored njih u redakciji je bio i Stefan Sinanović.
Kako je navela Ilinčić, Biblioteka pored svoje osnovne djelatnosti već četiri decenije njeguje i kulturno-izdavačku djelatnost. Najavila je i podsjetila da je Biblioteka ove godine saizdavač Izabranih djela Petra II Petrovića Njegoša, Izabranih djela Marka Miljanova, Dnevnika Borislava Pekića u sedam tomova, reprint izdanja zbirke Radosava Ljumovića iz 1925. godine. Tu su i publikacije Biblioteke „Glasnik“ i „Latica“, kao i zbornik pjesama mladih stvaralaca okupljenih u Biblioteci, dodala je Ilinčić.
Napomenula je i da je kao prethodno dugogodišnji prosvjetni radnik osjećala potrebu da se ova profesija prikaže i iz jednog ljepšeg, stvaralačkog, umjetničkog ugla, koji nije povezan samo sa problemima.
– Ovakva jedna zbirka predstavlja pokušaj da šira javnost upozna stvaralačku stranu ljudi koji vaspitavaju i obrazuju djecu, a koje ne treba prepoznavati samo po jedinicama i peticama, ili njihovom nezadovoljavajućem statusu u našem društvu. Takođe, razlog je i programska orijentacija biblioteke da što tješnje sarađuje s osnovnim i srednjim školama, jer nam je cilj zajednički – učiniti sve kako bi se djeca i omladina vratila knjigama i čitanju – rekla je Ilinčić. Nada se, dodaje, da će „Arhipelag“ označiti novo poglavlje u društvenom životu prosvjetnih radnika.
Biblioteka je objavljivanjem zbornika „Arhipelag“ napravila značajn iskorak i proširila tematski okvir u pogledu izdavaštva, rekla je Vojinovićeva.
– Zbog žanrovske i uzrasne raznolikosti zbornik je naslovljen „Arhipelag“. Zbornik otvara poezija nastajala godinama unazad, a koja donosi poseban senzbilitet i znakovitost koja nas upućuje na promišljanje nad stihovima različitih autora. Nastavlja se proznim tekstovima koje potpisuju kako novi autori tako i oni s kojima smo se upoznali kroz poeziju. Spektar tema i motiva je raznolik, a u poetskom određenju mogli bismo reći da se autorska poetika kreće od romantičarske sve do nekih postomodernističkih obrisa – rekla je Vojinović, navodeći da je naglašena, zajednička nit zbornika – pedagoška.
Jedinstvena i smisaona cjelina
Durutović je ovom prilikom rekao da zbornik ima specifičnu vrijednost, i to ne samo u estetskom ili simboličkom smislu, već i u smislu intelektualnog i etičkog kredibiliteta koji je ova profesija uživala u nekim vremenima, a koji je poželjan i pretpostavka je napretka i našeg, savremenog društva. Naslov „Arhipleag“ opisuje karakter ovog zbornika, dodao je on.
– Autorski glasovi, prozni i pjesnički, ovdje doista funkcionišu kao poetsko ostrvlje u okeanu našeg svakodnevlja koje za književno stvaralaštvo ostavlja sasvim malo prostora, tek poneko ostrvo što poput oaze može da prihvati nekog savremenog Odiseja – rekao je Durutović, napominjući da ovaj „Arhipelag“, bez obzira da li je riječ o proznom ili poetskom stvaralaštvu, za djecu ili za odrasle, ima status jedinstvene, smisaone cjeline.
Nakon izlaganja promotora svoje stihove i prozu čitali su autori prisutni na promociji.
Izvor: Dan