Амерички изасланик за Западни Балкан Габријел Ескобар разговара током посете Босни и Херцеговини са државним, ентитетским и политичким званичницима о актуелној политичкој кризи коју аналитичари оцењују као „најопаснију“ од краја сукоба деведесетих година. Ескобар сада поручује да „у БиХ неће бити рата“ и да је „отворена могућност за повлачење свих одлука које се односе на пренос надлежности“, али је Милорад Додик, одмах након састанка са америчким изаслаником, најавио наставак „враћања надлежности“ ентитету Републици Српској.
Констатујући да Устав БиХ није промењен у складу са спроведеним реформама, рекао је да „реформа не може бити изнад Устава“. „БиХ нема право на одбрану и формирање одбрамбених структура, нема право на фискални систем, нема право на суд и нема право на обавештајну службу. У Уставу пише да то припада ентитетима и ми ћемо то вратити“, каже Додик.
„Неизбежне санкције“ нико још не спомиње
Додик је заиста говорио и о Оружаним снагама БиХ „смањеног капацитета“, како оне не би постале „доминантно муслиманске“. За аналитичаре с којима је DW разговарао то је Додиков покушај „извлачења“ из неугодне ситуације у коју је сам себе довео. Новинар агенције Хине Ранко Маврак каже да би Додик могао да плати пођеднаку цену, било да истраје у својим намерама, било да од њих одустане.
„Ако истраје, санкције су незбежне, јер је све друго катастрофа, понављање авганистанског сценарија кроз урушавање БиХ као државе уз пуко посматрање Запада. Ако одустане, испашће политичка кукавица којој је најважнија сопствена кожа“, тврди Маврак за DW. Он верује да би у наредним данима могло да буде још Додикових предлога попут „полукомпромиса“ којима се предлаже смањење уместо укидања Оружаних снага БиХ, „а све у циљу развлачења кризе колико год је то неопходно да би добио наредне изборе. И ту је кључ: Додик може без свега, само не може без власти од које је постао зависник“, закључује Маврак.
Гласан у Америци, миран пред Додиком
Ескобар, који је уочи доласка у Сарајево приметно оштријим тоном говорио да Додик једностраним враћањем надлежности „штити своју моћ и богатство“, није спомињао санкције у обраћању јавности након сусрета у Председништву БиХ. После одвојених разговора са члановима Председништва Жељком Комшићем, Шефиком Џаферовићем и Милорадом Додиком, Ескобар се сусрео и са представницима осталих нивоа власти у БиХ и Федерацији БиХ.
„Сједињене Америчке Државе са својим партнерима неће дозволити и спречиће било коју врсту покушаја унилатералног кршења Дејтонског мировног споразума, као и отимања државних надлежности. САД са својим партнерима неће дозволити и спречиће било коју врсту потенцијалних сукоба и рата у БиХ“, рекли су Ескобарови саговорници, преносећи речи америчког изасланика.
Амерички труд у реформи одбране узалудан?
Но, РС је већ предузела „унилатералне“ кораке у процесу „враћања надлежности“ и поништавању закона високих представника. „Инцков закон“ о забрани негирања геноцида поништен је на подручју тог ентитета, усвојен је закон о ентитетској Агенцији за лекове иако већ постоји државна, а најављено је и једнострано враћање надлежности у још пет области, међу којима и одбране, у чију су реформу управо Американци уложили велика финансијска и материјално-техничка средства.
Регионални уредник БИРН-а Срећко Латал верује да је Ескобарова посета БиХ „очигледан показатељ“ интензивирања америчких дипломатских активности. Због „колебљивости“ око Оружаних снага БиХ, Латал сматра да би Додик можда и могао да „заустави свој план“, али подсећа да је сличних ситуација било и раније.
Нико не жели рат, али је ситуација озбиљна
„Додик и други политичари у БиХ у оваквим ситуацијама мало попусте, па затегну – у зависности од интензитета притиска међународних актера. Још је рано за коначне закључке и мораћемо да сачекамо да Додик и Ескобар финализују договоре, а и остали морају да изнесу своје ставове. Требало би имати у виду и да је за уторак (9.11.) или среду (10.11.) најављен сусрет чланова Председништва БиХ с турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом“, подсећа Латал за DW. Ердоган је, у међувремену, изјавио да „Турска неће дозволити да се у БиХ понове патње из деведесетих година“.
Мада су сви учесници разговора у Сарајеву сагласни у оцени да „неће бити рата у БиХ“, Латал подсећа да криза још није решена и да је питања рата или мира у тој земљи „јако осетљиво“. „Јасно је да грађани БиХ не желе рат. Не желе га ни међународни званичници, али бојим се да локални званичници и даље не схватају у потпуности озбиљност ситуације проузроковане политичким ратом који воде српске, хрватске и бошњачке партије“, каже Латал.
Нема поделе БиХ мирним путем
Он није потпуно уверен да је криза заустављена посетом Габријела Ескобара и сматра да ће бити потребан додатни ангажман, не само САД, већ и Европске уније, како би се уклонила штета причињена институцијама БиХ. „То зависи од спремности Америке и Европе да помогну, али и од тога да ли ће ли Русија, Кина и Турска престати да користе БиХ и Балкан као монету за поткусуривање регионалних и глобалних односа. Нажалост, још нисам потпуно сигуран да је пут урушавања БиХ заустављен, али сам сигуран да се било која опција поделе БиХ не би завршила мирним путем“, закључује Латал.
Како адекватних реакција на једностране потезе Милорада Додика још нема, „Русија стабилно води“, каже уредник портала „Политички.ба“ Сеад Нумановић сумирајући за DW посету Ескобара БиХ. „Милорад Додик свим средствима настоји да спроведе политички блицкриг и реализује бар нешто од онога што заговара већ 15 година и на чему све интензивније ради. Корак по корак, сам цртајући и бришући ’црвене линије’, он иде према комадању БиХ, отцепљењу ентитета РС и присаједињењу са Србијом. Запад све то прати у ’неверици’, ометен сопственим бригама и причама Додикових лобиста“, упозорава Нумановић.
Берлински зид у БиХ
Саговорник DW подсећа да Русија „чврсто стоји“ иза Додикових леђа и да је све што он ради „опробана руска метода“. „Запад се замајава полуизјавама и пустим обећањима, а зна се да ће на крају деловати на основама фактичког стања. И тако Европа данас има растући број замрзнутих конфликта – од Кипра, до Молдавије. Што би БиХ била изузета из руских успеха“, пита Нумановић.
Посета Ескобара БиХ у фокусу је домаћих, али и светских медија. Након првог дана посете, медији у РС преносе тврдње званичника блиских СНСД да ће РС поштовати важећи Устав БиХ, али да не може пристати на фактичко стање које је постигнуто „правним насиљем“ високих представника и њихових „грубих интервенција“.
Анализирајући поруке америчког изасланика и његових саговорника у Сарајеву, интернет-портал „Клиџ.ба“ пише: „Сада кад знамо да неће бити рата, хоће ли Додик мирно наставити да формира ’две државе’ под једним кровом?“
„Фајненшел тајмс“ наводи да ће „саучесништво Запада у политици етничких подела створити нове проблеме у БиХ“. Медији преносе и питање које је Сабина Ћудић из Наше странке поставила Ескобару током сусрета у Сарајеву: „Да ли се на ентитетској граници у БиХ покушава саградити нови Берлински зид?“
Самир Хусеиновић
Извор: Deutsche Welle